Повече от половин милион души са вече потвърдените случаи на COVID-19 в Южна Африка, според информация на здравния министър на страната. Звелини Мхизе обяви 10 107 нови случая в събота, и така общият брой на заразените достигна 503 290 души, а смъртните случаи са 8 153, пише „BBC“.
…
Южна Африка е най-засегнатата страна на континента, като там се намират половината от всички съобщени случаи на инфектирани с коронавируса в цяла Африка. Страната вече е на пето място по брой случаи в света след САЩ, Бразилия, Русия и Индия. Според експертите реалният брой на смъртните случаи в страната може да се окаже далеч по-висок.
Допълнителна информация за света:
- Руските здравни власти се готвят да започнат кампания за масова ваксинация срещу коронавируса през октомври
- В САЩ републиканците и демократите не успяха да постигнат съгласие относно въпроса дали трябва да се намали размера на обезщетенията за безработица на хората, засегнати от пандемията
- Хиляди хора в Берлин участваха в протести срещу ограниченията, свързани с превенцията на COVID-19 в Германия
- Заведенията и други обществени места в Англия вероятно ще се наложи да затворят врати, за да могат училищата да възобновят дейността си през следващия месец
Южноафриканските здравни власти съобщиха, че честотата на заразяване нараства бързо, като случаите в момента са концентрирани около столицата Претория. Повече от една трета от всички инфекции са регистрирани в Гаутенг – финансовият център на Южна Африка и в провинция, която бързо се превърна в епицентър на националната пандемия.
Все още не се очаква инфекциите да достигнат своя връх поне месец. Южна Африка наложи строги ограничителни мерки през април и май, което забави разпространението на коронавируса в страната. Дейността на много от секторите постепенно започна да се възобновява през юни, но ограниченията – включително забраната за продажба на алкохол, бяха въведени отново миналия месец, тъй като честотата на инфекциите започна да се повишава отново. Извънредно положение също е в сила до 15 август.
Президентът Сирил Рамафоса заяви миналия месец, че са предоставени 28 000 болнични легла за пациенти с COVID-19, но страната все още е изправена пред „сериозен“ недостиг на лекари и медицински сестри. Миналата седмица Световната здравна организация предупреди, че ситуацията в Южна Африка вероятно е предвестник на това, което ще се случи и в останалата част на континента.