До момента Бразилия е регистрирала над 330 000 смъртни случая от COVID-19, което я нарежда на второ място в тази статистика след САЩ. Експертите предупреждават, че настоящият скок в броя на новите случаи вероятно ще достигне своя пик в рамките на следващите няколко седмици. Бързото разпространение на един от новите щамове, идентифициран за първи път в Бразилия, е главната причина за тревога в световен мащаб в момента, пише „BBC“.
Президентът Джаир Болсонаро предприе последователни стъпки с цел овладяване на пандемията, като сега вниманието му е насочено основно към националната кампания за масова ваксинация, която според неговите критици е реализирана прекалено късно.
Какво твърди Болсонаро за вируса?
Дълго време президентът беше силно скептичен относно необходимостта да се предприемат решителни действия за справяне с пандемията:
- Той нарече COVID-19 „просто един грип“.
- Отказа да въведе строг ограничителен режим в цялата страна, твърдейки, че подобни мерки ще доведат до силно обедняване.
- Нарече представителите на местните власти, които наложиха ограничителни мерки, „тирани„.
- Постави под съмнение ефикасността и безопасността на ваксините и заяви, че той самият няма да се ваксинира.
- Пошегува се, че ваксинацията с продукта на „Pfizer“ може да превърне хората в „крокодили„.
- Отхвърли възможностите за закупуване на милиони дози ваксини.
- Призова гражданите да „спрат да хленчат“ относно ситуацията.
Държавният глава продължава да се противопоставя на идеята за общонационален строг ограничителен режим, но различното сега е, че правителството му засили стремежа си да ваксинира населението на страната с повече от 200 милиона души.
Висока смъртност
В Бразилия е отчетен най-високият брой смъртни случаи от COVID-19 в Латинска Америка. Въпреки че страната се нарежда зад Перу и Мексико по брой население, ежедневните смъртни случаи продължават да нарастват стремглаво.
Неотдавнашна оценка, изготвена от Университета във Вашингтон прогнозира, че Бразилия вероятно ще регистрира над 500 000 смъртни случая до началото на юли. Регионалните лидери смятат, че противоречивите изявления в медиите и съпротивата срещу ограничителните режими на национално ниво затрудняват налагането на местните ограничения.
Капацитетът на болничните легла за интензивно лечение в много региони в страната е запълнен или е напът да бъде изчерпан.
Д-р Мигел Николелис, бразилски професор по неврология заяви пред „BBC“: „Страната в момента е в национален срив относно болничната грижа – това е първият път в историята на страната, в който системата на общественото здраве се срива. Ако успеем да придобием ваксината в големи количества, бихме могли поне да смекчим ситуацията.“
Недостиг на ваксини
Бразилия има по-голям опит в провеждането на ваксинационни кампании в сравнение с много други страни в Латинска Америка, тъй като тя има добре изградена здравна инфраструктура. Въпреки това нейните усилия в посока ваксинация срещу COVID-19 изостават от тези на Чили и Уругвай, които в момента са сред водещите в този аспект.
Трябва да се отбележи, че общественото доверие към ваксините в Бразилия е сред най-високите в света, но доставките и внедряването се случват прекалено бавно. Само около половината от предвиденото количество от 46 милиона дози ваксини е било доставено до края на март. Сега Бразилия е поръчала достатъчно дози, за да ваксинира цялото си население, но критиците твърдят, че тези споразумения са били сключени твърде късно и вече други големи държави с подобна покупателна способност са изпреварили страната в списъка с чакащи. През август правителството на Бразилия отказа предложението на „Pfizer“ да закупи до 70 милиона дози от ваксината им. Наскоро обаче латинската нация промени решението си и поръча 100 милиона дози от ваксината на „Pfizer“, но по-голямата част от тях ще пристигнат едва през втората половина на годината. Правителството също е поръчало 100 милиона дози от ваксината, произведени от китайската компания „Sinovac“, въпреки че президентът Болсонаро отправи остри критики към нея в миналото.
В Бразилия се извършва вътрешно производство на ваксината „Oxford-AstraZeneca“, която според правителството в крайна сметка ще осигури милионите нужни дози, но липсата на ключови активни съставки, необходими за производството на продукта, означава, че засега производственият процес в бразилските лаборатории е ограничен.
Опасностите, които крият бразилските щамове на вируса
Експертите от Бразилският институт за обществено здраве „Fiocruz“ разкриха, че са открили 92 щама на коронавирус в страната. Те насочиха вниманието най-вече към известния щам P.1 е, който е сериозен повод за безпокойство, тъй като се смята, че е много по-заразен от първоначалния открит китайски щам и се разпространява скоростно, както в Латинска Америка така и в световен мащаб. Според учените сегашните ваксини все още не са достатъчно ефективни срещу въпросния бразилски щам, като допълнително опасност крие и фактът, че в близко бъдеще вероятно ще появят още нови разновидности на вируса, които ще бъдат доста различни от вече познатите.
Д-р Николелис сподели: „Бразилия е не само епицентърът на пандемията в световен мащаб, но и заплаха за цялостните усилия на международната общност да контролира пандемията. Ние откриваме нови щамове всяка седмица.“