Световната здравна организация (СЗО) казва, че новата работна група може да е последният шанс да се открие произхода на COVID-19, съобщава “BBC”.
Органът е номинирал 26 експерти, които да се присъединят към Научно-консултативната група за произхода на новите патогени (Sago). Повече от година и половина, откакто вирусът е открит в китайския град Ухан, въпросът как се е появил първоначално все остава неясен. Екипът ще прецени дали вирусът се е прехвърлил от животни на хора на пазарите в Ухан или е изтекъл при лабораторна грешка. Китай категорично опроверга втората теория.
През февруари екип на СЗО, натоварен със задачата да проучи произхода на COVID, отлетя за Китай и заключи, че вирусът вероятно е дошъл от прилепи, но че е необходима допълнителна работа по твърдението. По-късно обаче генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебреесус каза, че разследването е било възпрепятствано от липсата на данни и прозрачност от страна на Китай.
Предложените членове на групата Sago включват шест експерти, които посетиха Китай като част от предишния екип. Освен коронавирус, Саго ще разгледа и произхода на други високорискови патогени. Д-р Тедрос заяви:
„Разбирането откъде идват нови патогени е от съществено значение за предотвратяване на бъдещи огнища.“
В съвместна редакционна статия в списание „Science“ д-р Тедрос и други служители на СЗО заявиха, че „лабораторната авария не може да бъде изключена“. Майкъл Райън, директорът по извънредни ситуации на СЗО, каза, че работата на Sago може да е „последният шанс да се разбере произхода на този вирус“.
Съобщението за новата група идва в момент, когато CNN съобщи, че Китай се готви да тества десетки хиляди проби от кръвни банки, взети в първите месеци на пандемията. Но Чън Сю, посланик на Китай в ООН в Женева, заяви, че работата на новата работна група от експерти не трябва да бъде „политизирана“. Той беше категоричен:
„Време е да изпратим екипи на други места.“