В Лом има много болни, а COVID отделението на болницата е пълно. Това коментира за „бТВ“ доктор Шакилла Нури Попал от Афганистан, чийто живот през последните 9 месеца преминава сред тежко болни пациенти. По думите й в отделението за пациенти с коронавирус има 13 легла и почти винаги е пълно. Тя е един от двамата лекари, които работят там.
Д-р Попал уточни, че по принцип на смяна е лекар с две сестри и санитарка, а някой път само лекар и медицинска сестра. През март пък заради заразяването на колегата й, тя остава там сама денонощно за около 3 месеца. В отделението й са хора в тежко състояние. Част от тях преди това преминават през обособеното като триаж вътрешно отделение, където също вече се лекуват предимно COVID болни. Там на първа линия е друг афганистански лекар – д-р Исмаил Кадамяр, който е развил алергия към ръкавици, заради което ръцете му са рани. Налага се да работи и болен.
„В момента. Болни сме, с температура и сме на работа. Тресе ме от сутринта.“
Наскоро д-р Кадамяр подава оставка. Причината – загуба на пациент. Според него човек няма как да остане безразличен.
„Смъртността при нас е много ниска за разлика от другите болници, но определено когато млади хора идват на косъм от смъртта… Скоро имахме тук момче на 41, то буквално от оня свят се върна.“
Все още медикът не е взел окончателно решение дали да напусне, но ако си тръгне във „Вътрешното отделение“ ще остане само един доктор.
Доктор Елка Дафинкичева работи 3 години след пенсионирането си. Напоследък ситуацията е отвъд силите й, макар на помощ да идват нейни колеги от Монтана. Тя обясни:
„Миналия месец имам 9 дежурства – нощни, и всеки ден съм на работа. И на повикване непрекъснато… Денонощно. Всички колеги напуснаха, а бяхме 12 лекари. Не знам дали ще остана при това положение. 77 са леглата за COVID в отделението и 10 са кардиологично. Сестрите също са много редуцирани и санитарите, невинаги имаме нощен санитар. Сестрите са по една на крило, което е просто убийствено – с много манипулации, много антибиотици, банки.“
Без медици във „Вътрешното отделение“, цялата тежест за лечението на COVID заразените ще падне върху д-р Попал и колегата й. Тя обясни, че са внимателно, когато прилагат лечението с „Ремдесивир“, защото нямали достатъчно на разположение. Според нея най-тежкият момент е, когато правиш всичко по силите си и не се получава. Медикът коментира още, че искала болничните легла да бъдат по-функционални, защото сега били от средата на миналия век.
„Можем да осигурим непрекъснато наблюдение върху нашите болни. Не се оплакваме. Аз няма и да се оплача, защото в крайна сметка съм лекар, но това е, че трябва да има и комфорт за пациентите. Малките болници, които са на самоиздръжка, не могат да осигурят абсолютно всичко, а всъщност комфортът е част от лечението – болният, като лежи, трябва да се чувства удобно. И това ми е молбата.“
Сърдечно благодаря на един прекрасен колектив на ковид отделението в Лом.Въпреки намаления състав те полагат неимоверни грижи за болните.Прекляням се пред професионализма на всички-лекари, сестри, санитари.Благодаря Ви.