COVID ваксина: СЗО предупреждава за “катастрофален морален провал”

0
116
Ваксина на Pfizer/BioNTech
Снимка: BioNTech, Facebook

Светът е изправен пред „катастрофален морален провал“ заради неравномерните политики по прилагането на ваксините срещу COVID, предупреди ръководителят на Световната здравна организация (СЗО), цитиран от “BBC”Тедрос Аданом Гебрейс заяви, че не е честен случай по-младите и здрави хора в по-богатите нации да си слагат имунизация преди уязвимите хора в по-бедните държави. Той каза, че са дадени над 39 милиона дози ваксини в 49 по-богати държави – но една бедна държава има само 25 дози. Междувременно както СЗО, така и Китай бяха критикувани за отговора на COVID.

Независима комисия, поръчана от СЗО, заяви, че органът на ООН по общественото здраве е трябвало да обяви международна извънредна ситуация по-рано и също така е трябвало да сезира Китай, че не е предприел мерки за опазване на общественото здраве по-рано.

Досега Китай, Индия, Русия, Обединеното кралство и САЩ са разработили свои ваксини за COVID, а други се правят от мултинационални екипи – като американско-германската ваксина Pfizer. Почти всички тези нации са отдали приоритет на разпространението сред собствените си популации.

Какво каза шефът на СЗО?

По време на сесията на изпълнителния съвет на СЗО в понеделник д-р Тедрос заяви:

“Трябва да бъда откровен: светът е на ръба на катастрофален морален провал – и цената на този провал ще бъде платена с живота и поминъка в най-бедните държави в света.”

Д-р Тедрос каза, че подходът “аз съм първи” ще бъде самоунищожаващ, защото ще повиши цените и ще насърчи презапасяването. Той добави:

“В крайна сметка тези действия само ще удължат пандемията и мерките, необходими за нейното ограничаване, както и човешките и икономическите страдания.”

А ръководителят на СЗО призова за пълен ангажимент към глобалната схема за споделяне на ваксини Covax, която трябва да започне да се въвежда през следващия месец. От своя страна д-р тедрос беше категоричен:

“Предизвикателството, което отправям към всички държави-членки е да гарантират, че до пристигането на Световния ден на здравето на 7 април, ваксините за COVID-19 се прилагат във всяка страна, като символ на надежда за преодоляване както на пандемията, така и на неравенствата, корен на толкова много глобални здравни предизвикателства.”

Досега повече от 180 държави се присъединиха към инициативата Covax, която се подкрепя от СЗО и група от международни групи за защита на ваксините. Целта е да обедини страните в един блок, за да имат повече правомощия за преговори с фармацевтичните компании. 92 държави – всички те с ниски или средни доходи – ще получат ваксините, платени от фонд, спонсориран от дарители. По думите на д-р Тедрос:

“Осигурихме два милиарда дози от петима производители, с опции за повече от един милиард дози и имаме за цел да започнем доставки през февруари.”

Какъв е отговорът?

В реакция на предупреждението на д-р Тедрос, министърът на здравеопазването на Обединеното кралство Мат Ханкок каза: “Обединеното кралство е най-големият поддръжник, финансов стожер на глобалната програма за осигуряване на достъп до ваксини във всички страни по света.”

Ханкок посочи, че Обединеното кралство е “положило най-голяма финансова подкрепа в тези международни усилия, за да гарантира на всички достъп до ваксини.

Правителството на Обединеното кралство е предоставило 548 милиона паунда (734 милиона долара) за програмата Covax. Повече от четири милиона души във Великобритания вече са получили първата си доза коронавирусна ваксина, според правителствени данни. Хората на 70-те години и клинично изключително уязвимите в Англия сега са сред тези, на които се предлага имунизацията.

Миналия месец коалицията на Алианса на народните ваксини заяви, че богатите страни трупат дози ваксини за COVID и хората, живеещи в бедни страни, трябва да пропуснат. Те твърдят още, че близо 70 държави с по-ниски доходи ще могат да ваксинират само един на всеки 10 души.

По-специални критики бяха отправени към Канада, като коалицията заяви, че северноамериканската държава е поръчала достатъчно дози ваксини, за да защити всеки канадец пет пъти. През декември Карина Гулд, министър на международното развитие на Канада, отрече твърденията, че страната се презапасява с ваксини, като заяви, че всяка дискусия за излишък е „хипотетична“, тъй като дозите не са доставени.

Гулд каза, че Канада предоставя 485 милиона канадски долара (380 милиона щатски долара; 280 милиона паунда), за да помогне на развиващите се страни да се справят с COVID-19.

Критиките към СЗО и Китай?

В междинния си доклад групата от независими експерти посочват, че както Китай, така и СЗО е трябвало да се действат по-бързо по време на ранните етапи на огнището на коронавирус. В документа пише, че Пекин е трябвало да действа по-решително, за да локализира първоначалното огнище в град Ухан, открито за първи път в края на 2019 г. Експертите разкритикуваха и СЗО за обявяването на глобална извънредна ситуация само на 30 януари 2020 г. Ето какво пише в доклада:

“Глобалната система за предупреждение за пандемия не е подходяща за целта. Световната здравна организация е подчинена да свърши тази работа.”

Експертната група е водена от бившия премиер на Нова Зеландия Хелън Кларк и бившия президент на Либерия Елън Джонсън Сърлиф.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments