„Credit Suisse“ ще заеме 54 милиарда долара от Швейцарската централна банка

0
70
Финансови средства
Снимка: Pixabay

Швейцарската банка „Credit Suisse“ обяви по-рано днес, че ще предприеме мерки за укрепване на финансите си, като вземе назаем до 54 млрд. долара от Централната банка, след като акциите ѝ се сринаха и повлякоха надолу и други големи европейски кредитори след банковите фалити в САЩ. „Credit Suisse“ поясни, че заетата сума ще бъде на стойност до 50 млрд. франка (53,7 млрд. долара).

„Тази допълнителна ликвидност ще подпомогне основните дейности и клиенти на „Credit Suisse“, тъй като „Credit Suisse“ предприема необходимите стъпки за създаване на по-опростена и по-фокусирана банкова структура, изградена около нуждите на клиентите,“, заявиха от банката.

На фона на новите опасения за състоянието на финансовите институции след съвсем скорошния фалит на „Silicon Valley Bank“ и „Signature Bank“ в САЩ, в един момент акциите на „Credit Suisse“ загубиха повече от една четвърт от стойността си вчера. Цената на акциите достигна рекордно ниско ниво, след като най-големият акционер на банката – Саудитската национална банка, заяви пред медиите, че няма да вложи повече пари в швейцарския кредитор, който бе засегнат от проблеми много преди срива на американските банки. Саудитската банка се опитва да избегне регулациите, които влизат в сила при дял над 10%, инвестирайки около 1,5 млрд. швейцарски франка, за да придобие дял малко под този праг.

Сътресенията доведоха до автоматична пауза в търговията с акциите на „Credit Suisse“ на швейцарския пазар, както и до спад на акциите на други европейски банки, някои от които с двуцифрени стойности. Вчера по време на финансова конференция в саудитската столица Рияд председателят на „Credit Suisse“ Аксел Леман оправда действията на банката, като обясни: „Ние вече взехме „лекарството“ за намаляване на рисковете“. На въпроса дали би изключил възможността за държавна помощ в бъдеще, той отговори: „Това не е тема за обсъждане. Ние сме регулирани. Имаме силни капиталови съотношения и много силен баланс. Всички сме на крак, така че това изобщо не подлежи на обсъждане.“

Швейцарската централна банка обяви късно вчера, че е готова да действа, като допълни, че при необходимост ще подкрепи „Credit Suisse“. В изявлението на банката не се уточнява дали подкрепата ще бъде под формата на парични средства, заеми или друг вид помощ. Регулаторните органи заявиха, че смятат, че банката разполага с достатъчно средства, за да изпълни задълженията си. Ден по-рано „Credit Suisse“ съобщи, че мениджърите са установили „съществени слабости“ във вътрешния контрол на финансовата отчетност на банката към края на миналата година. Това бързо породи нови съмнения относно способността на банката да устоява на кризи. В резултат на това акциите на ‚Credit Suisse“ поевтиняха с около 30%, достигайки стойност от около 1,6 швейцарски франка.

Междувременно европейските финансови министри успокоиха по-рано тази седмица, че банковата им система не е пряко изложена на фалитите на американските банки. Както е известно, Европа подсили банковите си гаранции след световната финансова криза, последвала фалита на американската инвестиционна банка „Lehman Brothers“ през 2008 г., като прехвърли надзора над най-големите банки на централната банка. Банката „Credit Suisse“ не е част от надзора на ЕС, но има подразделения в няколко европейски държави, които са под него. Банката е обект на международни норми, които изискват от нея да поддържа финансови буфери (рамка за финансова оценка) срещу потенциални загуби.

През последните години Швейцарската банка се опитва да набере солидни средства от инвеститори и да разработи нова стратегия, за да преодолее редица проблеми, включително неизгодни залози на хедж фондове, многократни сътресения на висшия й мениджмънт и дори шпионски скандал, в който беше замесен конкурентът й от Цюрих – банката „UBS“. В годишния си доклад, публикуван във вторник, “Credit Suisse” съобщи, че депозитите на клиенти са намалели с 41%, или със 159,6 млрд. франка (172,1 млрд. долара), в края на миналата година в сравнение с година по-рано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments