Д-р Александрова пред Искра.бг: Коксаки вирус се разпространява в детските градини

Всичко, което трябва да знаете за коксаки вируса - симптоми, лечение и превенция

5
39443
Д-р Весела Александрова
Д-р Весела Александрова. Снимка: Искра.бг

Коксаки вирусът е едно от най-често срещаните вирусни заболявания сред малките деца, което буди притеснения у родителите с появата на своите характерни симптоми като обриви по ръцете, краката и устата. Този вирус, част от семейството на Ентеровирусите, често се разпространява в детски градини и училища, където близките контакти и липсата на изградени хигиенни навици улесняват предаването му.

За да разберем повече за първите симптоми, лечението и превенцията на коксаки вируса, разговаряхме с д-р Весела Александрова, специализант по педиатрия в УМБАЛ-„Бургас“. Тя даде специално интервю за Искра.бг:

Какво представлява коксаки вирусът и какви са основните симптоми на инфекцията?

Коксаки вирусът е част от семейство Ентеровируси, към което принадлежат също Полиовирусите и вирусът на хепатит А. Той се разделя на два основни типа – тип А, който причинява заболявания като херпангина или болестта „ръка-крак-уста“, и тип Б, който може да доведе до по-сериозни състояния като миокардит и енцефалит. Вирусът е кръстен на градчето Коксаки в САЩ, където е открит за първи път. Основните симптоми включват грипоподобни прояви като температура, която обикновено трае около три дни, главоболие, мускулни болки, а често и коремни болки, гадене и липса на апетит. Характерен е обривът, който не сърби и се появява основно по ръцете, краката и устата, но може да се разпространи и по други части на тялото.

Защо коксаки вирусът е известен като синдром „ръка-крак-уста“?

Това наименование идва от характерния обрив, който обикновено се появява именно по тези части на тялото. Червени петна или леко надигнати обриви се наблюдават около устата, по езика или вътрешната страна на бузите, както и по дланите и стъпалата. В някои случаи коксаки вирусът може да доведе и до херпангина, която представлява възпаление на гърлото с образуване на малки мехурчета по небцето. Тези мехурчета преминават в ерозии с белезникав налеп и изчезват за около 7 до 10 дни.

Как се предава коксаки вирусът от човек на човек?

Коксаки вирусът се разпространява по няколко начина. Най-често това става по фекално-орален механизъм чрез замърсени хранителни продукти или вода. Също така, предаването може да стане по контактно-битов път – например чрез мръсни ръце или контакт със замърсени повърхности. Вирусът може да се разпространи и по въздушно-капков път при кихане и кашляне.

Защо децата под 5 години са най-податливи към коксаки вируса?

Децата на тази възраст са по-уязвими, защото имунната им система все още не е напълно развита. Освен това те често са част от организирани колективи като детски градини и ясли, където близките контакти между тях улесняват разпространението на вируса. Липсата на добре изградени хигиенни навици също е значим фактор.

Как детските хигиенни навици допринасят за разпространението на вируса?

Малките деца често забравят да мият ръцете си, което улеснява разпространението на вируса. Освен това те имат навика да пипат лицето и устата си с мръсни ръце, както и да споделят играчки и други предмети по време на игра. Липсата на предпазни навици, като поставянето на ръка пред устата при кихане или кашляне, също увеличава риска.

Какви социални фактори улесняват разпространението на коксаки вируса?

Социалните условия като общи помещения за хранене, използването на едни и същи прибори и играчки, както и недостатъчна вентилация на закритите помещения, допринасят за разпространението на вируса. Близкият контакт между децата в детските градини и училищата също играе значителна роля.

Какъв имунитет изграждат децата след преболедуване?

След преболедуване децата изграждат специфичен имунитет към конкретния тип коксаки вирус, с който са се заразили. Този имунитет се дължи на образуването на защитни антитела и обикновено трае от един до три месеца. Въпреки това, дори след този период детето може да се зарази с различен тип коксаки вирус, а в някои случаи и със същия тип, макар симптомите тогава да са по-леки.

Какви са основните съвети за превенция?

Превенцията на коксаки вируса включва стриктна лична хигиена, като редовно миене на ръце, дезинфекция на играчки и повърхности, избягване на контакт с болни деца и поддържане на добра вентилация в помещенията. Родителите трябва да научат децата си на правилните хигиенни навици, за да се намали рискът от заразяване.

Ако детето ви покаже признаци на инфекция, консултирайте се с педиатър, за да осигурите най-доброто лечение.

Д-р Весела Александрова завършва медицина в Медицински университет-Пловдив през 2022 г. От същата година е специализант по Педиатрия към МУ „Проф. Параскев Стоянов”-Варна и работи в Първо детско отделение в УМБАЛ-„Бургас”. Член е на Българския лекарски съюз и е част от Управителен съвет на Сдружение на младите лекари. Участва в конференции и семинари по обща медицина и педиатрия.

Обриви като шамар по лицето на детето: Симптом на петата болест?

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Д-р Александрова пред Искра.бг: Коксаки вирус се разпро… […]

Wow
Wow
1 месец по-рано

Страхотен лекар и Човек!!!!! Силно препоръчвам за Вашето дете!!!

Нина
Нина
1 месец по-рано
Reply to  Wow

Така ли ?
Да не лъжеш ?

trackback

[…] Д-р Александрова пред Искра.бг: Коксаки вирус се разпро… […]

бай Cock-сакай
бай Cock-сакай
29 дни по-рано

доктореее, да ти го набия три пъти нормално и пет пъти отпред