Варицелата е често срещано детско заболяване, което макар често да преминава с леки симптоми, може да доведе до сериозни усложнения. За да разберем повече за първите симптоми, лечението и превенцията на варицелата, разговаряхме с д-р Весела Александрова, специализант по педиатрия в УМБАЛ-„Бургас“. Тя даде специално интервю за Искра.бг.
Как могат да се разпознаят първите симптоми на варицела при децата?
Заболяването обикновено започва с отпадналост, намален апетит и лека температура до 38-38.5 градуса по Целзий. Скоро след това се появява обрив, характеризиращ се с малки мехурчета, изпълнени с бистра течност, придружени от сърбеж. Тези мехурчета могат да се появят и по окосмената част на главата, както и по лигавицата, например в устната кухина.
Колко време е заразна варицелата и кога детето може безопасно да се върне в училище или детска градина?
Децата са заразни 2 дни преди появата на обрива и остават заразни до образуването на корички по всички места, на които е имало обрив. Обикновено това отнема между 4 и 7 дни след появата на обрива. След като всички мехурчета се покрият с корички, детето вече не е заразно и може да се върне в училище или детската градина.
Какви са най-ефективните методи за облекчаване на симптомите на варицела, като например сърбеж?
Най-добрият начин за облекчаване на сърбежа е чрез хладки бани и поставянето на мокри компреси. Може да се приложат и перорални антихистамини, както и локално облекчаващи лосиони с билки като Ментол, Камфор и Невен.
Има ли специфични лекарства, които трябва да избягваме при лечението на варицела у дома?
Да, трябва да избягваме Аспирин поради риск от синдром на Рей и нестероидни противовъзпалителни средства като Ибупрофен, които могат да увеличат риска от бактериални суперинфекции.
Възможно ли е детето да се зарази с варицела, въпреки че е ваксинирано, и ако да, как се променят симптомите при ваксинирани деца?
Да, възможно е, но при ваксинирани деца заболяването протича значително по-леко, с по-малко обривни единици и обикновено без температура. Ваксинацията също така редуцира риска от усложнения.
Как да предпазим детето от заразяване с варицела и други подобни инфекциозни заболявания?
Най-ефективната превенция е ваксинацията. В България е разрешена и достъпна ваксина „Varivax“, която се препоръчва за деца над 12 месеца. Ваксинацията е доказано ефективен метод за предотвратяване на заболяването и неговите потенциални усложнения.
Какви са потенциалните усложнения от варицелата и как можем да действаме, за да ги предотвратим?
Потенциалните усложнения включват кожни инфекции, пневмония и енцефалит. Ваксинацията и изолацията от заразени лица са най-добрите методи за превенция. При поява на усложнения, незабавната медицинска помощ е важна. Възможни сериозни усложнения са „ГАС” – инфекции, причинени от Група А Стрептококи, най-често кожни инфекции. Също така пневмония, причинена от вируса на Варицелата и Варицелен церебелит или енцефалит – възпаление на мозъка. Превенция на усложненията се постига с ваксинация и както казахме, избягване на контакт с болни лица. При развитие на болестта, рискът от усложнения зависи основно от индивидуалната имунокомпетентност и от факторите на средата, в която се отглежда детето. При поява на усложнения, е редно да се проведе преглед от лекар и да се прецени необходимостта от терапия или болнично лечение.
Има ли нужда от специални грижи у дома за дете с варицела, като например изолация или специфичен режим на хранене?
Варицелата е самоограничаващо се заболяване, което преминава без медикаменти или специални грижи. Изолацията на детето се осъществява предимно, за да предпазим околните, защото както казахме, коефициентът на зараза е толкова висок, че е почти сигурно, че контактен, който не е боледувал, ще се зарази. Няма специфичен режим на хранене, но се препоръчват меки, лесносмилаеми храни, защото често има лезии в устната кухина, които дразнят детето. Могат да се консумират разнообразни напитки, включително мляко. Няма причина детето да не се къпе, стига да се внимава да не се получават допълнителни наранявания по кожата от едно по-силно разтриване например.
Как можем да различим варицелата от други обриви или заразни заболявания като морбили и рубеола?
Характерният обрив под формата на мехурчета, пълни с бистра течност, е ключов при разпознаването на варицелата. При морбили и рубеола обривът е под формата на червени петънца без мехурчета и обикновено се съпровожда от симптоми като хрема, кашлица или болки в гърлото.
Като обобщение д-р Александрова посочи, че варицелата остава едно от предизвикателствата в детската медицина, но благодарение на ефективната превенция и лечение, значително се намаля риска от сериозни усложнения.
Д-р Весела Александрова завършва медицина в Медицински университет-Пловдив през 2022г. От същата година е специализант по Педиатрия към МУ „Проф. Параскев Стоянов”-Варна и работи в Първо детско отделение в УМБАЛ-„Бургас”. Член е на Българския лекарски съюз и е част от Управителен съвет на Сдружение на младите лекари. Участва в конференции и семинари по обща медицина и педиатрия.
Внимание, родители в Бургас! „Друсан чай“ е най-новата опасна мода сред учениците