Данните за по-лекото протичане на коронавирусния щам „Омикрон“ идват основно от Африка. Все още не е сигурно дали реално този вариант е по-безопасен или просто местните жители там имат изграден имунитет. Темата коментира д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксинацията.
Той заяви пред „NOVA“, че има и доказани случаи на лица, които нямат антитела и изкарват заразата доста тежко. Има и риск от заразяване с „Омикрон“ при онези пациенти, които вече са преболедували COVID-19.
Д-р Илиев подчерта, че разпространението на щама става светкавично, „със скорост, наподобяваща тази на разпространението на морбили при липса на ваксинация“. До момента е успокоително, че Европа, както и България, успяват да го ограничат в гнезда.
Специалистът е на мнение, че сега е критичната фаза на заразата. До другия зимен сезон вече се предполага да станем свидетели на значително облекчаване на коронавирусната инфекция. Изключително важно е дотогава да не бъде изпускан контролът. Това е възможно със спазването на ограничителните мерки, категоричен е лекарят.
Друг определящ момент е имунизацията. Поставянето на трета бустерна доста е „ключов елемент за справяне с „Омикрон“, убеден е експертът.