Д-р Чавдар Ботев: Към протоколите за тежки случаи трябва да се добави и плазма

0
435
Даряване на кръв
Снимка: Pixabay

Д-р Чавдар Ботев, специалист по трансфузионна хематология и един от учредителите на Сдружението за лечение с реконвалесцентна плазма, е категоричен, че към протоколите за тежки случаи трябва да се добави и кръвната плазма. Пред „БНР“ той обясни защо като подчерта, че коронавирусът е заболяване на комплемента, което е почти идентично с хемолитоко-уремичния синдром. Единствената разлика по неговите наблюдения е, че има високи стойности на фибриноген. Това заболяване се улавя трудно. Има обаче показател, по който това може да бъде направено и той е т.нат. D-dimer.

Когато ма тромб, при разрушаването на тромба, се повишава именно този D-dimer.
При COVID-19 това не се наблюдава, но пък има запушване на съдовете, тоест има органи, които се вижда, че не работят добре. Пример за това са чернодробните ензими, които се покачват. Освен това панкреаса се покачват липазата и амилазата. И не на последно място наблюдават се и случаи, при които се уврежда сърцето. Понякога тези запушвания са толкова сериозни, че може да се стигне до състояние на некроза.

Именно заради тях се дава и хепаринът, който в момента липсва по аптеките в България. Той предотвратява стигането до последната фаза – активиране, бърза тромбоза и внезапна смърт.

Терапевтичното лечение на всичко това е кръвната плазама. Като според д-р Ботев не трябва да се извлича такава само от преболедували коронавирус, а и от всички останали. Той каза, че това дори е полезно за хората.

В най-тежките случаи се извършва плазмафереза с обмен на плазма. Д-р Ботев каза, че той лично вече е имал няколко такива пациенти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments