Нужно е да опитаме да се погрижим както за пациентите, които не са заразени с коронавирус, така и за онези, които имат усложнения вследствие на него. Това заяви пред „БНР“ д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ.
Лекарят е на мнение, че има осезаема нужда от работеща и обновявана на 4 часа в реално време система, която да свърже спешните отделения в здравните звена с Центъра за спешна медицинска помощ. Така ще може да знаем реалната бройка на свободните легла.
Според Д-р Кателиева започналата проверка във всички спешни отделения в страната е опит да се открие какво е довело до срив в системата и дали наистина има допусната грешка там.
Председателят на Асоциацията обясни, че в Румъния главно парамедици са хората, които оказват спешна помощ. По какъв начин се случва това? Парамедикът е във връзка с лекар, който дистанционно го насочва как да процедира, наблюдавайки показателите на пациента.
Десислава Кателиева е сигурна, че е невъзможно да се задържат само лекари в линейките, тъй като техният брой е ограничен. У нас има около 1000 парамедици, конкретизира още тя. На един парамедик му е необходими от половин до една година обучение в професионален център. Друг е въпросът дали на практика ние не ги ползваме просто като шофьори на линейки.