Д-р Диян Господинов пред Искра.бг: Грипът натоварва сърцето, но стресът го уврежда трайно

Кардиологът съветва как да предпазим сърцето си от рисковете, свързани с грипната инфекция

0
55
Д-р Диян Господинов
Д-р Диян Господинов. Снимка: Д-р Диян Господинов, Фейсбук

Зимата е сезонът, когато грипните вируси стават неизбежна част от живота ни, но тяхното въздействие може да бъде особено тежко за сърцето. Грипът не само изтощава организма, но и може да доведе до сериозни сърдечно-съдови усложнения като миокардит, аритмии и дори инфаркт. В интервю за Искра.бг кардиологът д-р Диян Господинов споделя ценни съвети за това как да запазим сърцето си здраво през грипния сезон, как да разпознаваме опасните симптоми и какви превантивни мерки да предприемем.

Какви са най-честите сърдечно-съдови усложнения, свързани с грипа?

Грипът може да доведе до сериозни сърдечно-съдови усложнения като миокардит /възпаление на сърдечния мускул/, перикардит /възпаление на обвивката на сърцето/, аритмии и остри коронарни синдроми. Рискът от инфаркт се увеличава до 6 пъти през първите седмици след инфекцията.

Как грипът може да повлияе на сърцето при пациенти със съществуващи сърдечно-съдови заболявания?

Грипът може да изостри хронични състояния като сърдечна недостатъчност, водейки до задух, умора и натрупване на течности. Рискът от усложнения е 3 до 5 пъти по-висок при хора със сърдечно-съдови заболявания.

Как да разпознаем симптомите на сърдечни усложнения след прекаран грип?

Симптоми като постоянна умора, болка в гърдите, задух, сърцебиене и оток на краката могат да са знак за сериозни сърдечни проблеми. Ако забележите тези признаци, незабавно потърсете лекарска помощ.

Рискът от сърдечен удар увеличава ли се след заболяване от грип?

Да, рискът от инфаркт е 6 пъти по-висок през първата седмица след грип. Рискът постепенно намалява, но остава активен до 3 седмици след началото на заболяването.

Как грипът влияе на кръвното налягане и как трябва да се следи то по време на заболяването?

Грипът може да доведе до повишено кръвно налягане поради възпалителния процес или до понижено налягане при дехидратация. Хора с хипертония трябва да следят налягането си поне два пъти дневно.

Ваксината срещу грип препоръчителна ли е за пациенти със сърдечно-съдови заболявания?

Да, ваксината е силно препоръчителна. Тя намалява риска от хоспитализация с 36% и риска от смърт със 17% при пациенти със сърдечни проблеми.

Какви са най-ефективните начини за подсилване на имунната система при пациенти със сърдечни проблеми?

Добре балансирана диета, богата на антиоксиданти и омега-3 мастни киселини, редовен сън и умерена физическа активност са основни за укрепване на имунитета.

Има ли специални хранителни препоръки за превенция на усложнения от грип при хора със сърдечни заболявания?

Препоръчва се диета с витамини C и D, намаляване на солта до 5 г дневно, избягване на мазни храни и повишен прием на течности.

Какви физически активности са безопасни по време на възстановяване от грип?

Леките разходки и упражнения за разтягане са безопасни. Интензивни тренировки трябва да се избягват за поне 2 седмици след пълно възстановяване.

Може ли стресът да натовари допълнително сърцето? Как да се справяме с това?

Да, стресът увеличава кръвното налягане и натоварва сърцето. Практикувайте дихателни упражнения, йога или слушайте релаксираща музика, за да намалите напрежението.

Как да управляваме хронични сърдечни състояния по време на грип?

Следвайте лекарските предписания, измервайте редовно кръвното налягане и се свържете с лекар при влошаване на симптомите.

Има ли симптоми на грип, при които трябва незабавно да се потърси кардиологична помощ?

Да, болка в гърдите, силен задух, припадък, замайване и подуване на краката изискват незабавна консултация с кардиолог.

Противогрипните медикаменти, като антивирусни лекарства, безопасни ли са за хора със сърдечно-съдови заболявания?

Повечето противогрипни лекарства са безопасни за сърдечно-съдови пациенти, но е важно да се консултирате с лекар.

Грипът е повече от просто сезонен вирус – той може да бъде сериозен риск за вашето сърце, особено ако вече имате хронични сърдечни заболявания. Следването на препоръките на специалисти като д-р Господинов е ключово за предотвратяване на усложнения. Важно е да слушаме тялото си, да вземаме превантивни мерки и да потърсим медицинска помощ при първи признаци на проблеми. Грижата за сърцето не е само сезонна задача, а дългосрочен ангажимент към собственото здраве.

Д-р Лина Хаджиилиева: Преяждане и алкохол по празниците – комбинация с тежки последствия

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments