Според председателя на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София д-р Георги Миндов реалният брой на заразените с коронавирус е 3-4 пъти повече от обявяваните всеки ден между 4000 и 5000 случая.
Пред „bTV“ лекарят посочи редица проблеми, за които в момента не се говори, но те стоят пред обществото и пред здравната система. Първият е, че скоро няма да има електронни направления въпреки обещанията на властта. Д-р Миндов беше категоричен, че причината е, че „Информационно обслужване“ не са си свършили работата. Той напомни, че още на 6 ноември електронните направления трябваше да бъдат факт, но според него това скоро няма да се случи. Проблемът бил софтуерен.
„Ние сме жертва на програмистите“, категоричен беше той.
По негови изчисления в момента българските граждани дават от своя джоб по 1 милион лева на ден за PCR тестове, защото не могат да получат направления за тях и си ги заплащат сами. И това е така, защото някой не си е свършил работата. И то работа, за която му се заплаща.
Освен това според д-р Миндов липсва и комуникация за разкритите COVID кабинети в ДКЦ-тата.
Лекарят подчерта нещо, което е малко известно, а именно – ако пациентът отиде там, без да е осъществил контакт със своя личен лекар, той ще трябва да заплати теста, който ще му бъде направен. Затова според него е нужна единна система за тези кабинети за цяла София.
Другият проблем е, че няма лекари, които да работят в тях.
Д-р Миндов коментира и думите на доц. д-р Атанас Мангъров да се спре с „телефонната медицина“, като беше категоричен, че личните лекари няма да влизат в неговия цирк, защото именно джипитата до момента били дали най-много жертви на коронавируса сред медицинското съсловие.