„Ако искам децата ми да не пушат и аз няма да пуша. Държавата не подпомага младите хора, в България билбордовете и рекламите са навсякъде. Това създава впечатление, че е нещо естествено, приемливо, допустимо, приели сме го като нормално, като част от живота ни.
Това заяви д-р Гергана Гешанова от Коалиция за живот без тютюнев дим пред „Bulgaria ON AIR“.
Според нея в България трябва да се наблегне върху разговори с младите хора, за да могат да бъдат запознати с последиците от този вреден навик. Тя напомни, че пушенето може да бъде доста коварно, тъй като обикновено уврежданията настъпват след около 10 години. Тогава те вече са необратими и може да има сериозни последици за здравето на пушача.
В същото време статистиката у нас продължава да бъде крайно негативна, а страната ни остава на първо място по тютюнопушене в ЕС. Данните на Националния център за обществено здраве показват, че едно на четири деца поне веднъж е пробвало цигара.
Според д-р Гешанова забраната за пушене на закрито все още не се спазва напълно, въпреки че са изминали 11 години, откакто тя е приета у нас. Тя даде за пример лошата практика на много заведения, които разрешават цигарите, само защото са оставили някакви „найлонови вратички и стени“ в закритото помещение.