„В тази държава има закони и наредби – така както се спазват от лекарите, така трябва да се спазват и от фармацевтите. Дълги години са правени много отстъпки и те явно заживяха с мисълта, че всичко е позволено. Не може човек, който е завършил за магистър-фармацевт и знае, че терапията е точен период и точна дозировка, да говори така.“
Това заяви председателят на Българския лекарски съюз /БЛС/ д-р Иван Маджаров пред „NOVA“. Той коментира спора от последната седмица между фармацевтите и Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ за възможността, ако един от изписаните медикаменти го няма в аптеката, той да не бъде продаван.
„Какво се получава, ако лекарят си мисли, че е изписал 1 mg, а пациентът пие половин, защото фармацевтът му е дал по-малко? Резултатите от това лечение ще бъдат незадоволителни и на следващия преглед лекарят ще завиши дозировката, което ще е опасно за пациента“, допълни Маджаров.
Той даде пример с хронично болните пациенти, които отбелязват кога си взимат дозите по точен график и знаят, че голяма част от тези лекарства са животоспасяващи за тях, а спирането им дори за няколко дни може да бъде фатално.
Темата бе коментирана и от Яна Узунова, управител на аптека във Велико Търново. Според нея фармацевтите не се месят в терапията на лекарите, в това какво да изпишат и в каква дозировка да бъде лекарството.
„Въпросът е пациентът да има право при отпускане на гишето поради при липса на даден продукт на пазара или натрупване на лекарства заради променено от лекаря лечение, да откаже даден медикамент„, заяви фармацевтът.
Според нея в противен случай аптеките ще бъдат принудени да връщат пациентите до лекарския кабинет, където терапията най-вероятно ще бъде променена и всичко това само ще забави лечението им.