Д-р Кунчев за COVID-19: Най-тежката ситуация ще бъде около Великден

0
886
Доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев
Снимка: Министерство на здравеопазването, Архив

Невъзможно е да се спре разпространението при въздушно-капкова инфекция. Най-тежката ситуация се очертава около Великден, но след това трябва да има бърз спад. Ако COVID-19 се държи като всички вируси в семейството му и се понижава при повишаване на температурите би било чудесно, но няма как да знаем. Това коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев за „БНТ“.

Доц. Кунчев коментира още, че ако се получат 1 милион теста, те ще бъдат използвани. Той добави, че властите имат желание да тестват, но според него това не е най-важното и няма да промени проблема и поведението ни.

Тестовете не са качествени, заяви доцентът и даде за пример Испания, където 1/3 от тях били с неверни резултати.

Надявам се да не видим опашки за пенсии в пощенските клонове и трябва да се изготви график, така че да няма струпване, каза още доц. Кунчев. По думите му охраната е ангажирана с този проблем и предложи хората да стоят отвън и да се допускат 2-3-ма.

Според статистиката между 60 и 70 процента от хората ще изкарат COVID-19 на крак и ще изградят имунитет, а тези, които влязат в болнично заведение, трябва да има как да бъдат лекувани.

„Не надценявайте ролята на банкнотите, ако вие си миете ръцете. Пипането на банкноти е малка част от деня ни. Вирусът не е от най-издръжливите. Където има слънчева светлина, дори едно просто забърсване, има рязко намаляваме шанса за заболяване“, посочи експертът.

„В Бургас дори преди заповедта на министър Ананиев в болниците бяха направили собствен план. Премахването на пейките също помага, където се вземат мерки по-рано е по-малък шансът за разпространение. В Пловдив има повече неспазване на правилата“, каза още той.

Доцентът обясни, че при въздушно-капковата инфекция, използването на защитни средства предпазва, но не на 100 процента. Според него са направени стотици тестове ненужно и допълни:

„Това което може да направим е да не осъществяваме контакти, но важното е да изкараме заболяването леко, да не го предаваме на други и ако е сериозно да се лекуваме. 10 до 12 пъти е по-голям леталитета. При грипа е 0,2-0,3 при тази болест в някои страни стигна 3%. Това надали ще продължи повече от 3 месеца. Не може да тестваме всеки който кихнал или кашлял. Никой не може да каже очаква ли се втора вълна на заразяване“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments