Д-р Лина Хаджиилиева: Преяждане и алкохол по празниците – комбинация с тежки последствия

Гастроентеролог споделя съвети как да се насладим на празничната трапеза без вреда за здравето

1
254
Д-р Лина Хаджиилиева
Д-р Лина Хаджиилиева. Снимка: Искра.бг

Празничният сезон носи радост, но и предизвикателства за храносмилателната система. Гастроентерологът д-р Лина Хаджиилиева от МБАЛ-Бургасмед сподели в интервю пред Искра.бг своите професионални наблюдения и съвети за справяне с честите проблеми, свързани с преяждането и алкохола по време на Коледа и Нова година:

Как преяждането по празниците се отразява на храносмилателната система?

Коледните и новогодишните празници са време за събирания с богати трапези. Преяждането разширява стомаха, което причинява тежест и натиск върху органите, включително диафрагмата и червата. Забавеното изпразване на стомаха води до подуване и гадене, особено ако храната е мазна. Повишеното налягане върху долния езофагеален сфинктер може да предизвика киселини, а панкреасът се натоварва с производството на повече храносмилателни ензими.

Кои са най-честите проблеми, свързани с преяждането, които пациентите споделят след празниците?

Най-честите оплаквания включват диспепсия /тежест и болка в горната част на корема/, подуване от газове или задържане на вода, киселини, гадене и понякога повръщане. Някои пациенти съобщават и за промяна в ритъма на дефекация.

Какви рискове крие комбинацията от преяждане и консумация на алкохол?

Алкохолът дразни стомашната лигавица, а в комбинация с мазни храни може да доведе до остър гастрит или панкреатит – състояние, което е животозастрашаващо. Освен това натоварва черния дроб и може да причини дехидратация. Комбинацията от алкохол и преяждане често води до остри стомашно-чревни кризи.

Какви са краткосрочните и дългосрочните последици от системното преяждане през празничния сезон?

Краткосрочните последици включват тежест, подуване, киселини, диария или запек. В дългосрочен план, системното преяждане може да доведе до затлъстяване, метаболитен синдром, хроничен рефлукс, гастрит и дори стеатоза /натрупване на мазнини в черния дроб/.

Кои храни и напитки най-често водят до стомашно-чревен дискомфорт?

Мазните и пържени храни, шоколадът, цитрусовите плодове, доматите и газираните напитки са най-честите причинители. Прекомерната употреба на алкохол и сладки храни също създава дискомфорт, предизвиквайки подуване и ферментация в червата.

Как можем да се подготвим за празничната трапеза, за да избегнем проблеми с храносмилането?

Не пропускайте хранения през деня, за да не прегладнеете. Започнете с леки салати или супи, яжте бавно и в малки порции. Пийте вода преди хранене, за да намалите апетита, и избягвайте да смесвате мазни храни с тежки десерти.

Има ли препоръки за балансиране на хранителния режим преди и след празниците?

Преди празниците консумирайте повече зеленчуци и храни, богати на фибри. След празниците преминете към лека диета с варени зеленчуци, зеленчукови супи и нискомаслени млечни продукти. Храни с естествени пробиотици също помагат за възстановяване на чревната микрофлора.

Какво е значението на хидратацията при преяждане?

Хидратацията подпомага храносмилането, ускорява разграждането на храната и намалява риска от запек. Консумацията на вода или билкови чайове помага за изхвърлянето на токсини и облекчаването на дискомфорта.

Има ли добавки или медикаменти, които могат да помогнат при преяждане?

Храносмилателните ензими, антиацидите и пробиотиците могат да помогнат при преяждане. Спазмолитиците са ефективни при болка и спазми, а медикаменти за намаляване на газовете облекчават подуването.

Какви съвети бихте дали на хора с хронични гастроентерологични заболявания относно празничното хранене?

Те трябва да избягват мазни, пикантни и кисели храни, както и алкохол. Малките и чести порции са най-добрият подход за тях. Препоръчвам да се консултират с лекар преди празниците за подходящи медикаменти.

Мит ли е, че плодовете или газираните напитки помагат за по-бързото храносмилане?

Да, това е мит. Плодовете, консумирани веднага след основното хранене, могат да предизвикат ферментация, а газираните напитки дразнят стомашната лигавица и увеличават риска от рефлукс. Най-добре е да се избягват след обилно хранене.

Как да се справим със „следпразничния“ дискомфорт, като тежест, подуване или киселини?

Разходка от 15–20 минути след хранене и консумация на билкови чайове може да помогне. През следващите дни наблегнете на леки храни, като зеленчукови супи и варени зеленчуци. Пийте повече вода и, ако е необходимо, използвайте антиациди или храносмилателни ензими.

Колко време е нужно на организма да се възстанови след тежко преяждане?

Обикновено са необходими 24–48 часа за разграждане на тежката храна. Ако преяждате системно през празниците, възстановяването може да отнеме до седмица. Леките храни и редовната хидратация ще ускорят процеса.

„Празничната трапеза може да бъде наслада, ако я подходим с мярка“, подчертава д-р Хаджиилиева. С правилна подготовка и баланс между храната и напитките можем да избегнем неприятностите и да се насладим на празничното време с близките.

Опасна TikTok игра доведе до тежки наранявания при деца

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] […]