Лятото е сезонът, в който може да се прояви скрита алергична реакция от различни фактори като силното слънце и по-рядко консумираните храни. Екзотичните дестинации също допринасят за това, като въвеждат нови и нетипични елементи в ежедневието ни, които могат да повлияят на имунитета ни.
Това стана ясно от думите д-р Мария Иванова, която алерголог към ВМА, пред Радио „Фокус“. Тя коментира темата по случай Световния ден за борба с алергиите.
През лятото слънцето често предизвиква алергични реакции, които обикновено се проявяват като кожни обриви, известни като фотосоларни дерматити или соларни уртикарии.
„Това е от спектъра на общо взето лесно решимите алергични състояния – начинът е да се взимат антихистамини и да се избегне контактът със слънчева светлина.“
По-неприятно и често драматично състояние е инсект алергията, причинена от контакт с насекоми. Според д-р Иванова, алергични реакции са често срещани в средна възраст. При нея има латентен период от 15-20 минути след ухапването, в които човек се чувства добре, и това намалява неговата бдителност. Алергичната реакция настъпва около половин час след ухапването, като е много важно хората да потърсят предварително медицинска помощ.
Важно е също така алергичният човек да разполага с инжекция с автоинжектор с адреналин, която обаче е трудно достъпна в България. Приемът на антиалергични таблетки не винаги е препоръчителен, тъй като те могат допълнително да понижат кръвното налягане.
Д-р Иванова обясни, че траен метод за отстраняване на алергичните реакции при инсект алергиите е имунотерапията. Това означава, че пациентът трябва да мине един курс под надзора на лекуващия го алерголог и проблемът може да бъде решен.