„Плаче ми се, когато понякога разговарям с мои ученици. Буквално виждам напиращите сълзи в техните очи от това, че искат да кажат нещо, а не могат“.
Това заяви пред „БНР“ Мартин Кърнолски – музикант, магистър по маркетинг и доктор на театралните науки.
Той даде пример и със собствената си 10-годишна дъщеря, която въпреки, че има ограничение за престоя си на таблет и телефон, се опитва да говори със съкращения и жаргон, които е научила в мрежата.
Поради тази причина Кърнолски се е заел с отговорната задача да обучава български деца на публична реч, тъй като много от тях в момента нямат тези умения. Неговата борба е свързана най-вече с липсата на комуникативни умения у тях, която е пряко следствие от твърде дългото време, прекарано пред екрана на телефона или таблета.
Музикантът е открил специални курсове, към които вече има интерес от страна на родители, които са притеснени за своите деца. По думите му семейството също има вина, тъй като възрастните все по-малко общуват с децата си, тъй като нямат време за това и предпочитат да им дадат таблет, който да отвлича вниманието им за дълго време.
„Трябва да общуваме, да си говорим, да обясняваме защо едно или друго нещо е добро или лошо, а не да го налагаме, т.е. трябва да внушаваме“.
По думите му роля в тази нелека задача имат и учителите. Той призова обучението по публична реч да бъде заложено под някаква форма в часа на класа или в цялостната обучителна програма.