Промяната от най-съществено значение в новата Наредба е предложението да отпаднат трите години задължителна работа на младия лекар в България, ако е специализирал по държавна поръчка. Това каза пред „БНР“ д-р Тея Александрова-Илиева от Сдружението на младите лекари към Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз относно предложенията от здравното министерство.
Промяната се отнася единствено до местата, които са финансирани от държавата, поясни медикът. Всяко болнично заведение има своя политика по отношение на договорите, които подписва със специализанти. В някои случаи те имат задължението да работят от 1 до 5 години.
В столицата не е особено популярна идеята един студент да се обучава по държавна поръчка именно заради 3-годишния ангажимент. Друга причина е, че младият лекар бива разпределен в дадено медицинско звено по усмотрение на държавата.
Значителен пропуск е и, че в бъдещата Наредба „не е предложено решение за стройна организация по кандидатстването и провеждането на конкурсите“, поясни д-р Тея Александрова-Илиева. Такива се осъществяват целогодишно, което създава предпоставки за възникването на хаос, както и липса на нужната прозрачност. Подобни факти са плашещи за всеки млад лекар, който се вижда изкушен от евентуално заминаване и работа в чужбина.
На този етап се обсъжда вариант местата, получили финансиране от държавата, да бъдат утвърждавани два пъти годишно. Идеята обаче младият специалист и организацията, към която работи, е видяна като „промени, но не точно“. Причината е, че такъв замисъл засяга твърде малка група от хора.
Надеждите са да бъде създадена работна група, ангажирана с универсална организация за провеждането на тези конкурси, качествено обучение на нови кадри, зачисляването за специалност.
Препоръчително е в тази група участие да вземат и от Сдружението на младите лекари към Столичната лекарска колегия. Д-р Тея Александрова-Илиева вярва, че възможността от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) да обявят кадрите е стъпка в правилната насока. Остава сега да се открият точните механизми, които да стимулират дефицитните специалности.