Д-р Тодор Иванов e на 28 години. Завършил в Берлинския медицински университет „Шарите“. Между 2021 и 2023 година работи в отделение за вътрешни болести, а от април месец миналата година практикува в клиника, като специализант за общопрактикуващ лекар.
В разгара на грипната вълна у нас Искра.бг потърси д-р Иванов, за да си поговорим на интересни теми, като здравната култура на германците, практиката и подхода на тамошните лекари, както и начина, по който са уредени някои важни въпроси в западноевропейската страна.
Дойде ли грипната вълна в Германия и кога се очаква пикът там?
– Грипната вълна отдавна дойде тук. Пикът беше в седмиците преди Коледа, а статистически се очаква зачестяване на случаите около февруари. За уточнение правилно е да говорим за вълна от инфекции на горните дихателни пътища. Грипът е просто една от много такива.
– Какво изписват немските лични лекари при първи симптоми на грип и различава ли се подходът им от този на българските им колеги?
– Към момента не съществува целенасочена терапия на тези инфекции. За мен е важно навреме да разпозная евентуални усложнения. При обикновена вирусна инфекция е важно пациентите сами да не пречат на тялото си да се справи с нея. Трябва да намалят темпото за ден-два и да пият повече вода и чай. Не е нужна голяма медицина. Стандарт е т. нар. „симптоматично лечение“. Ако някой има запушен нос, може да ползва спрей за нос. Ако някой има силни главоболия, може да вземе „Ибупрофен“.
Тези мерки не лекуват болестта, но я правят по-лесно поносима. В крайна сметка имунната ни система е достатъчно ефективна при справянето с грипа и подобните му вируси.
– Какви са вашите наблюдения относно нагласите за ваксинация против грип на местното население?
– В Германия ваксинацията против грип е предвидена основно за пациенти над шестдесет и за такива с компроментирана имунна система (напр. пациенти, получаващи химиотерапия, пациенти със СПИН или генетични деефекти на имунната система).
Нейната цел е да предотвратява тежки боледувания, които така или иначе много рядко сполитат по-младите. За съжаление квотата на ваксинирани над 60 години в Германия за 2022 година беше едва около 48%, така че явно не успяваме да достигнем до голяма част от хората, които биха имали най-голяма полза от ваксина. Иначе всеки, който има желание може да се ваксинира против грип, но за младите хора без хронични заболявания, ползата е по-малка.
– В България през последните години се отчита сериозен проблем с прекомерната употреба на антибиотици. Как се гледа в Германия на този казус?
– Антибиотиците са едно от най-великите открития на медицината. За съжаление приложението им в края на миналия век е било прекомерно разширено, което довежда до нарастващи проблеми с възникващи резистентности при бактериите. Това все пак е естественатата реакция на микроорганизмите, които търсят начин как да оцелеят.
Важно е всички пациенти да разбират, че антибиотична терапия има смисъл само при бактериални инфекции. В огромната част от случаите такива инфекции се разпознават лесно от лекуващия лекар.
Трябва също да се има предвид, че нерядко дори леки бактериални инфекции минават без антибиотик – често е така при бактериалната ангина при млади хора без придружаващи занимания. Естествено това често означава по-дълго боледуване и евентуално няколко контакта с лекаря, за да не се пропусне възможно влошаване. Затова много лекари и пациенти предпочитат „лесното“ решение.
Проблемът е, че последствията ги виждат колегите в отделенията за инфекциозни болести, когато трябва да се справят с бактерии тип Супермен, които са устойчиви към основните групи антибиотици.
– В България в края на миналата година настана хаос след въвеждането на задължителна електронна рецепта за закупуване на антибиотици и лекарства за диабет. Как е уреден въпросът при вас?
– В момента тук сме в процес на въвеждане на електронна рецепта и електронни болнични. Този процес тече от месеци и още не е съвсем завършен. Германия със сигурност не е пример за подражание, що се отнася до ефективност на дигитализацията. В момента сме в преходен период и имаме право да предписваме рецепти на хартия както досега и това все още предотвратява хаоса, но не знам какво следва в близките месеци. Не съм особено оптимистичен, че преходът ще бъде плавен.
Какви са Вашите лични наблюдения за здравната култура на пациентите?
– Не са много положителни. Много добре образовани хора са тотално неинформирани по отношение на елементарни процеси, протичащи в тялото им. Това ми наблюдение както за немците така и за българите.
Проблемът в България е още по-сложен, защото хората нямат доверие към лекарите и често не възприемат дадените им съвети. По мое мнение е спешно да се въведе практически насочен комплекс от уроци по здравно образование в училище като задължителен предмет.
Трябва да се разясни на хората кога е нужно да търсят лекарска помощ и кога не, кои заболявания са потенциално опасни и кои не. Също така трябва хората да бъдат информирани по-достъпен начин за елементарни принципи на предотвратяването на възникване на хронични заболявания. Тези неща не са ядрена физика. Всички ученици биха могли да ги възприемат.
Специализант по Обща Медицина.
Кога на някой ще му светне лампичката, че съвременна здравна система без работещо и надеждно първично здравеопазване не може да има?
Не реформа е нужна а изцяло нова система на солидна основа – доболничната помощ.
Докторе не мислете ,че хората са неандерталци. Това е мнението и на много лекари в България.
Информация има много и навсякъде. Стига да я търсиш.
А и много от лекарите ,които не се запознават с новостите си остават с години назад.
Хората не са неандерталци ,но решенията и исканията им често са тъпи ,а най честата причина за високата смъртност у нас е простотията ,а тя не се лекува!
Все пак говорим за страна, в която хората се лекуват като си пият пикнята…