Да се премахнат ли соцпаметниците и да се прекръстят ли градовете с имена на комунистически лидери?

0
215
Паметник на Съветската армия
Паметник на Съветската армия в София. Снимка: Pixabay

„Не може паметник в прослава на една окупаторска армия и олицетворяващ една тоталитарна антихуманна идеология, наложила с насилие един престъпен режим, да заема централно място в столицата ни!“ Това заяви в социалните мрежи евродепутатът Андрей Ковачев.

Темата разпали редица дискусии не само в онлайн пространството, но и в няколко града у нас. Ковачев отправи призив да бъде демонтиран паметника на Съветската армия, който заема централно място в столицата. Друга идея на политика бе да се предложи решение за премахване на всички подобни монументи в страната, които имат комунистически мотиви и символи. Не на последно място той поиска да се преименуват градове и улици, които са кръстени на комунистически лидери и дейци.

Своето мнение по темата изразиха пред „bTV“ член на НС на БСП проф. Светлана Шаренкова и депутатът от СДС в 37-ото и 40-ото НС Иван Сотиров.

Според проф. Шаренкова евродепутатът е искал съвсем очаквано да отмеси медийния поглед от загубата на ГЕРБ и „началото на разграждането на модела на партията”. Тя свързва мотивите му по-скоро с последните политически събития у нас, отколкото с проблематиката на комунизма.

Минали са се 32 години от демокрацията в България и са били сменени много имена с цел „да се отклони вниманието от големите провали в земеделието, образованието, пенсионната реформа и неслучайно ние сега сме на последно място в тези сфери в ЕС“, посочи тя.

Иван Сотиров пък вижда страната ни като единствената, която не е установила конкретен прочит на собствената си история, и продължава да държи паметници а окупационна армия. Някак нелогично е, подчерта той, да искаме от Северна Македония да се откаже от тоталитарното ни минало. Причината – у нас има град, който носи името на Георги Димитров – човекът, принудил 200 хиляди души да се признаят за македонци.

Проф. Светлана Шаренкова обаче веднага му опонира, твърдейки, че подобни съоръжения има в цяла Европа, а самият Димитров е световна фигура. Социалистката обясни, че „червеният терор“ е роден от „белия терор“.

Сотиров обаче остана непреклонен и напомни за закона, осъждащ престъпленията на комунистическия режим. Депутатът от СДС допълни, че в момента се цели младите хора да останат неинформирани за всички безчинства по онова време от страна на червените, а това е недопустимо.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments