Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да изземва документи

Предложените промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс дават на НАП значителна власт

5
301
Документи
Снимка: Pixabay

Предложени промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ предизвикаха остри реакции в общественото пространство и бизнеса. В преходните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен от служебния кабинет, се предвижда Националната агенция по приходите /НАП/ да получи правото да претърсва офиси, изземва документи и разпитва проверявани лица без съдебно разрешение.

Промяната предвижда тези действия да се извършват по заповед на изпълнителния директор на НАП по време на данъчни проверки и ревизии. В момента подобни действия са възможни само при отказ на проверявания да съдейства и със съдействие на органите на МВР.

Общественикът Данаил Коев изрази силно безпокойство в социалните мрежи. В свой пост той подчертава, че тези правомощия могат да превърнат НАП в „чисто нова бухалка“, която държавата използва срещу бизнеса и гражданите:

„Подобна власт да се съсредоточава в ръцете на едно-единствено лице от изпълнителната власт, което се назначава пряко със заповед, противоречи на базови концепти от доктрината на разделението на властите. Да не говорим, че изпълнителният директор на НАП може да упълномощи всеки един служител да взема решения за претърсване и изземване.“

Той добавя, че в навечерието на празниците не желае да споделя лоши новини, но това е тема, която касае „бъдещето на страната и това, което оставяме на децата си“. Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов също изрази несъгласие с предложените текстове, като заяви категорично:

„Не бих подкрепил репресивни правомощия на НАП. Разпоредбата регламентира претърсвания и изземвания по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, но същевременно промени в НПК не се предлагат.“

Божанов допълни, че предложението е разписано твърде общо и дава прекалено широки правомощия на данъчните служители.

Предприемачи и счетоводители реагираха остро на предлаганите промени, които според тях застрашават бизнес средата в страната. Много от тях се опасяват, че това може да доведе до данъчен произвол и безконтролен натиск върху компании, които не са в близост до властта. Счетоводителите също изразиха сериозни притеснения. Те алармират, че устните разпити, които НАП ще има право да провежда, създават риск за неправилно разбиране на данъчната материя от страна на проверяваните лица. Често предприемачите ползват външни счетоводители и не разполагат с необходимата подготовка да отговарят на сложни въпроси в областта на счетоводството и данъчното законодателство.

„Ако проверяваното лице откаже да отговаря, това ще се счита за отказ от съдействие. Така фирмата ще понесе негативни последици, без дори да може да се защити адекватно“, коментират счетоводни експерти.

Допълнителна промяна в ДОПК изисква от бизнеса всеки месец до 14-то число да подава в НАП така наречения стандартен одитен файл, който включва детайлна информация за:

– Счетоводни операции, сметки и движения;
– Данъчни ставки и начислени данъци;
– Клиенти, доставчици и плащания;
– Дълготрайни активи и материални запаси.

Според Българската стопанска камара /БСК/ това изискване ще натовари значително малките и средните предприятия:

„Съдържанието на изискваната информация ще ангажира огромен организационен и финансов ресурс в предприятията и счетоводните къщи. Това е допълнителен разход, който много бизнеси няма да могат да понесат.“

Счетоводители предупреждават, че новото изискване ще доведе до преписване на документи на ръка, тъй като всяка фактура ще трябва да се разбива ред по ред. Това ще утежни счетоводния процес и ще увеличи разходите на компаниите за административни услуги.

Предлаганите промени в ДОПК разширяват значително правомощията на НАП, като позволяват претърсвания и изземвания без съдебно разрешение и въвеждат нови административни изисквания за бизнеса. Макар целта да е затягане на контрола срещу данъчни измами, обществото и бизнесът виждат в тези мерки риск от злоупотреби, произвол и прекомерна бюрокрация. Въпросът за баланса между контрол и сигурност остава отворен, като темата тепърва ще предизвиква дебати в обществото и парламента.

Строги санкции! Тестват депутатите за алкохол и наркотици преди всяко заседание

Абониране
Известие от
guest

5 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да из… […]

trackback

[…] Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да из… […]

trackback

[…] Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да из… […]

trackback

[…] Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да из… […]

trackback

[…] Данъчен произвол? НАП ще може да нахлува в офиси и да из… […]