7 май е професионалният празник на всички отрасли на радиотехниката и свръзката в България и Русия. Поводът за отбелязването на деня е свързан с откриването на радиото от Александър С. Попов през 1895 година, съобщават от „БНР“.
В този дух Даниел Киряков, създател на Центъра за анализи и кризисни комуникации и мениджър комуникации и връзки с институциите на Американската търговска камара в България, коментира темата за медиите и качеството на тяхното съдържание в наши дни.
По думи на Киряков, благодарение на технологиите радиото и телевизията у нас се развиват. Предлаганите от тях информационни блокове са адекватни за интернет времената, в които живеем, и стигат до по-голяма и нова аудитория адекватно.
Определящият фактор при класификацията на съвременните медии със сигурност е достоверността на съдържанието, убеден е анализаторът. На първо място без съмнение идват фактите, както и истинността на предлаганата същина.
Даниел Киряков посочи, че е редно да вземем предвид и отражението на социалната среда, която ни заобикаля. Не по-малко важни са предпочитанията на близките ни относно медийните формати, на които те са привърженици.
Специалистът не пропусна да спомене харесването на сайтове и телевизии, „чието съдържание е минало всякакви журналистически и етични граници“. Отделно стигат до публикация материали, чиято меродавност не минава никаква проверка и те се разпространяват свободно и необезпокоявани.
Киряков вметна, че копирането от чужди медии, отличаващо се с не особено добър превод, е разграничавало въпросните журналистически издания до съвсем скоро. Факт е обаче, че подобни материали вече излизат все по-добре структурирани.
Скандализиращото по един или друг начин заглавие „кара хората да се объркват, да нараняват своята психика и това да влияе върху поведението им“, твърди мениджърът.
Критичното мислене е най-важното условие, за да не ставаме жертва на жълтите и опасни съдържания. Трябва да подлагаме на съмнение всичко, което чуваме и четем, за да сме сигурни какво е качеството на поднесената информация. Тя задължително се изисква да бъде подписана със собствено име на журналист и фактите, съдържащи се в нея, да бъдат лесно проверими в други източници.
“Човек трябва да се опитва да променя своите нагласи. Нагласата е най-трудното нещо, което може да се промени. Една част от хората търсят информация, която да пасва на техните собствени разбирания“, констатира в заключение Даниел Киряков.