Народният представител от партия „Възраждане“ Даниел Петров разкри данни, които осветляват тъмната страна на тези институциите, която включва непрозрачност, корупционни практики и потенциални злоупотреби с имущество и финансови средства.
В отговор на искане от Даниел Петров Министерството на земеделието и храните е предоставило решенията на министъра и управителните съвети на шестте държавни горски предприятия, управляващи около 80% от българските гори, които разкриват порочни практики.
Четири от горските предприятия са извършили масова разпродажба на атрактивни недвижими имоти, включително парцели, сгради и ловни хижи в значими курортни и градски райони, с цел покриване на разходите и създаване на впечатление за икономическа стабилност.
Представени са примери за отдаване под наем на ценни имоти на брега на морето на смешни цени, както и продажби на имоти на занижени цени. Одобрени са разходи за единични горски пътища и закупуване на автомобили и техника „втора употреба“ на цени като за нови, както и изтеглянето на печалбите на предприятията за покриване на дупки в държавния бюджет.
Горските предприятия трябва да се управляват по-прозрачно, като всички решения трябва да бъдат публични и обвързани с конкретни стратегически цели. Съществува сериозен риск от фалит и загуби за горските предприятия, особено в кризисни години, което подчертава необходимостта от преосмисляне на идеята за тяхното трансформиране в акционерни дружества.
Разкритията, направени от народния представител Даниел Петров, свеждат вниманието към сериозни проблеми в управлението на горските ресурси в България. Непрозрачността, корупционните практики и потенциалните злоупотреби с държавно имущество не само подкопават доверието в институциите, но и застрашават опазването на природните ресурси и икономическото благосъстояние на страната. Настоящите разкрития подчертават спешната нужда от реформи, които да осигурят по-голяма прозрачност, отчетност и ефективност в управлението на горските предприятия.