Едва 2 дни, след като държавата отпусна на розопроизводителите и преработвателите финансова помощ от 3 милиона лева, браншът заплашва с протести, съобщават от „БНР“.
„Ще трябва всички да излезем с трактори. Поне имаме много суровина, така че да блокираме цяла България – някой да ни чуе“, заяви розопреработвателят Филип Лисичаров.
Още в началото на тази година заетите в сектора се заканиха, че ще изкоренят насажденията си заради твърде ниската цена, на която се изкупува розовият цвят. Изкупуване, за което пък от своя страна търговците предупредиха, че ще бъде спряно, тъй като има достатъчно произведено розово масло, което стои непродадено заради ограничените от COVID пандемията пазари.
Като единствено решение от бранша видяха държавното подпомагане за предстоящата кампания. След разговори със земеделското министерство обаче, уточнявайки параметрите и размера на помощта, е станало ясно, че изведнъж са се появили 2 нови критерия по мярката, коментира Лесичаров.
По негови думи не им е било оставено никакво право на избор и са били изправени пред свършен факт:
„Общо взето ни казаха – или ги приемате, или няма никакво подпомагане“.
Условията накратко са следните:
Размерът на помощта е 0.30 лева на килограм преработен цвят от маслодайна роза. Преработвателите следва да изкупуват маслодайна роза от стопаните на цена за 1 килограм розов цвят, но не по-ниска от 2 лева на килограм без ДДС, в обем не по-малко от 70% от обема през 2020 година.
Според Филип Лисичаров последното изискване е сериозен проблем, „защото към момента от 48 розопреработватели, 45 са заявили обеми между 30 и 60% максимум“, а някои дори са заявили, че тази година няма да извършват дейност.
Отделно, смята браншовикът, единият критерий, който пояснява, че максималният размер на помощта, която може да получи един розопреработвател, е не повече от 150 000 лева, осезаемо се разминава с другия. Тази граница слага спирачка на 500 тона.
Лисичаров е категоричен – приетите мерки са „тотално неразбиране на материята“ и е повече от изненадващо, че те изобщо са минали пред управителния съвет на ДФЗ. Розопроизводителят се надява, че несправедливостите все пак ще бъдат коригирани с изработването на указанията за получаване на подпомаганията, без да се стига до протестни действия.