Държавата ще осигурява безплатна патронажна грижа за всички новородени

0
32
Бебе
Бебе. Снимка: Pixabay

Държавата ще осигурява безплатна патронажна грижа за всички новородени. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването. Това означава на практика, че ще бъдат провеждани допълнителни здравни дейности при новородени до 14 дни след изписване от родилното отделение в дома на детето и това ще се покрива от НЗОК. Промените стават възможни с изменения в Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, които предстои да бъдат обнародвани.

За да се осигури по-добро опазване и подобряване на детското здраве в най-ранна възраст се осигуряват допълнителни здравно-информационни и здравно-промотивни дейности в първите дни след изписване на детето от родилното отделение. Въвежда се пакет за здравни грижи в дома на новороденото до 14 дни след изписването му от лечебното заведение.

По този начин ще се подобри здравната информираност на родителите и другите лица, полагащи грижи за детето. Дейностите ще се изпълняват самостоятелно или по назначение на лекар от медицински сестри, акушерки или лекарски асистенти в амбулаторията за първична медицинска помощ, в която работи общопрактикуващият лекар на детето.

С новите текстове на Наредбата се премахва и досега съществуващото възрастово ограничение и на лицата над 18 г. с психични заболявания вече ще може да бъде провеждано дентално лечение под обща анестезия. Тази възможност ще се ползва след преглед от психиатър при всички лица, независимо от възрастта им. По този начин ще бъде подобрено както денталното, така общото здравословно състояние на лицата.

С друга промяна се допълва Наредба № 26 от 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени. Категорично се определя ангажиментът на лекаря, установил бременността, да насочи бъдещата майка за извършване на изследванията за оценка на риска от раждане на дете с най-честите хромозомни болести, спина бифида, аненцефалия и дефекти на коремната стена в съответствие с изискванията и в медицински определените срокове. Промяната ще осигури възможност за подобряване на обхвата и качеството на пренаталната диагностика и ще намали риска от раждане на дете с увреждания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments