Държавата вече ще може да следи здравния ни статус с мобилно приложение. То е било разработено от „Информационно обслужване“ и беше представено днес на извънреден брифинг в Министерския съвет. В него взеха участие премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Става въпрос за Национална информационна система за борба с Covid-19.
Подобна мобилна апликация се използва и в други държави по света. В Тайван и Сигнапур има абсолютно същото приложение. То позволява на гражданите да се информират за своето здравословно състояние. Данните ще стигат по автоматизиран път до МВР и държавата. Системата ще бъде свързана с хора, които са поставени под карантина. А цялата въведена информация ще може да бъде достъпна за всички институции, след като веднъж е била въведена. Тя ще бъде на разположение и за лекари и доброволци и според създателите на мобилното приложение по този начин няма да се губи време.
Използването на мобилната апликация е доброволно. В нея ще се въвежда ЕГН-то, а тя автоматично ще изчислява датата на раждане и годината. Ще се въвеждат и данни за хронични заболявания. Освен това ще се описват симптоми като кашлица, температура, гадене, повръщане, посиняване на устните и много други.
Ако има пациент с влошено състояние между Сливен и Ямбол, например, много бързо ще може да бъде насочена линейка към неговия адрес и ще може да се прецени къде да бъде настанен.
Приложението ще се разпространява и от трите мобилни оператора у нас. Данните ще се съхраняват в Министерството на здравеопазването. В „Информационно обслужване“ няма да остават абсолютно никакви данни, подчерта Пламен Цеков от фирмата, предаде „DarikNews“.
Приложението ще използва специален софтуер за анализи. Подобен вече е бил въведен в Италия, Тайван, Сингапур, Южна Корея и Китай.