Конституционни промени, позволяващи на Владимир Путин да се кандидатира отново за президент през 2024, успешно преминаха през долната камара на руския парламент в сряда. Промените биха позволили на Путин да задържи президентския пост до 2036 г., съобщи „BBC“.
Путин, който доминира русата политическа сцена като президент и министър председател вече над две десетилетия, направи драматично изявление пред Държавната дума и коментира, че ограниченията на мандата са маловажни на фона на развиващата се криза.
Бившият офицер на КГБ е задължен по конституция да освободи държавния пост през 2024, тъй като е вторият му пореден и общо четвърти президентски мандат. Конституционните промени, които Путин вече подкрепи, ще му позволят де факто да занули броя на президентските си мандати.
Държавната дума – долната камара на парламента, състояща се от 450 представители, гласува в полза промените в сряда. 383 народни представители гласуваха със “За” на третото и последно четене на измененията, които включват и други поправки на конституцията.
Критиците на Путин очакват конституционният съд да даде зелена светлина на измененията, като в последствие да бъдат подкрепени и на национално ниво през Април. Това би дало възможност на Путин да се кандидатира отново за президент през 2024.
В случай че това се случи и че здравното му състояние и електоратът му го позволят, е възможно Путин да остане на поста за два нови, последователни шест годишни мандата до 2036. Тогава той би бил на 83 години и с 36 годишен опит на върха на руската политика.
Кремълският критик и политически опонент на Путин, Алексей Навални, сподели опасенията си, че Путин може да се опита да се превърне в доживотен президент.
Путин не е коментирал плановете си отвъд 2024, но е споделял, че не е привърженик на социалистическата практика на дългогодишно управление, което държавните глави приключват заедно с живота си в държавния офис.
ПРОТЕСТНИ ПИКЕТИ
Путин проведе съществени рокади в руската политическа сцена през януари, когато и обяви съществените конституционни промени. Кремълистът определи събитията като пренасочване на власт от президентството към парламента.
Критиците на Путин коментират, че реформите са просто фасада, прикриваща истинската цел на управляващия елит, която е да задържи Путин на власт и след 2024.
Активисти от опозицията обявиха, че планират организирането на протестни действия в петък срещу опита на Путин да “циментира” президентския пост. Плановете им обаче се усложняват от въведената от Московското правителство забрана за организирането на обществени събития с над 5000 души до 10 април с ограничаване на рисковете от разпространение на коронавируса.
Двама души проведоха самотни протестни пикети пред сградата на Държавната дума в сряда. Един от тях е Глеб Туманов на 31, член на партията Яблоко. Той държеше плакат, описващ политическия ход като “узурпация на властта”.
„Аз съм тук, защото Владимир Путин се кани да узурпира пети и дори шести президентски мандат“, коментира Туманов.
„Изключително тъжно и обезпокоително е. Завръщаме се към годините на Съветския Съюз. Очевидно не съм живял дълго време в Съветския Съюз, но и далеч няма желание да го правя.“
Конституционни промени, одобрени от Държавната дума, следва да бъдат разгледани и от други законодателни органи на Русия, включително и от горната камара на руския парламент по късно в сряда. Не се очаква съществена политическа съпротива.
Превод: Ивайло Йотов