Държавният глава: Очаквам правителството да вземе рационално решение за въздушния суверенитет на България

0
56
Румен Радев и Илир Мета
Румен Радев и Илир Мета. Снимка: Президентство

„Очаквам правителството да разгледа всички възможни опции за закупуването на още 8 самолета за изтребителната ни авиация, да вземе рационално решение, така че България да остане отговорна държава към собствения си въздушен суверенитет и към интегрираната система за противовъздушна отбрана на Алианса, където имаме ясни ангажименти.“

Това обяви президентът Румен Радев пред журналисти. По думите му България не бива да допуска провал в своите отбранителни способности, особено в настоящите критични времена.

В отговор на въпрос за предложението на САЩ за втори пакет от 8 самолета F-16 на стойност 1.673 милиарда долара, държавният глава припомни, че през 2019 г. е наложил вето на решението на Народното събрание за закупуването на първия пакет F-16, не заради качествата на самолета, които са безспорни, а заради начина, по който е бил сключен договорът от българската страна.

„Тогава ясно казах, че правителството по това време крие от българската общественост реалната цена от 3 милиарда лева“, посочи президентът.

Той припомни и решението на българското правителство тогава да ореже безобразно пакета от реални способности и оборудване и да го сведе до по-приемливите за обществото 2,1 милиарда лева, наред с уверенията, че вторият пакет от 8 самолета ще бъде по-евтин.

„Тогава заявих, че тази цена ще се върне на 3 милиарда лева. Сега предложението отново е 3 милиарда лева и няма как да бъде иначе“, подчерта държавният глава и уточни, че това е цената, за да разполага България с цялото оборудване за достигане до оперативна готовност.

„Сега правителството трябва да вземе изключително тежко решение – дали ще имаме ескадрила, която заедно с инфраструктурата ще струва на България 5,5 милиарда лева“, подчерта Радев.

По думите му страната ни трябва да има тези способности, но е важно как ще се случи това, дали правителството ще може да си го позволи, при какво разсрочено плащане – за 10-15 години или само за една година.

Държавният глава отново подчерта, че няма страна, която да може да носи бойно дежурство само с 8 самолета и лъжат обществото онези, които твърдят, че България може да го направи веднага след 2025 г., когато се очаква да пристигнат първите машини.

Президентът напомни, че ако правителството вземе решение достатъчно експедитивно и сключи договор до 2-3 месеца, следващите 8 самолета за пълноценна ескадрила ще дойдат около 2027-2028 г., а бойно дежурство ще може да се носи около 2030 г.

„Ако правителството реши да се бави, празнотата от евентуално спиране на експлоатация на МиГ-29 ще стане още по-голяма“, каза още Радев.

Затова, по думите му, е необходимо да бъдат разгледани всички възможни опции за гарантиране на въздушния суверенитет на България.

Държавният глава проведе и среща със своя албански колега Илир Мета, след която заяви:

„България категорично подкрепя започването на преговорния процес за членство на Република Албания в Европейския съюз. Дълбоките и трудни, но с ясен фокус реформи, предприети от албанската страна в сферата на правосъдието, икономиката и защитата на националните малцинства, показват изминатия труден път от страната.“

България и Албания са не само съюзници, но и приятели. Принос за това има значителното българско национално малцинство в Република Албания, подчерта българският държавен глава. Той приветства политиката на Тирана по отношение на националните малцинства и приетия закон през 2017 г. за тяхната защита, както и вторичните законови решения по темата, „така че да бъдат изпълнени всички необходими условия за един европейски подход и отношения“.

 

„Ще продължим да работим заедно“, заяви още президентът и благодари за откритата политика, благодарение на която българското национално малцинство в Албания продължава да бъде здрав мост между двата народа, запазвайки своята идентичност, възможността да изучава майчин език и да съхранява националните си традиции.

„Надявам се, че ще работим много по-активно да изградим възможно по-бързо културно-информационни центрове както в Тирана, така и в София. Това ще даде възможност на нашите народи за много по-ползотворно сътрудничество в областта на културата и образованието“, заяви президентът.

Илир Мета и Румен Радев
Илир Мета и Румен Радев. Снимка: Президентство

В двустранните отношения между България и Албания има потенциал за развитие на икономическия и търговски обмен, инвестициите, културата, науката и образованието, беше общата позиция на Румен Радев и Илир Мета. Двамата президенти откроиха разкриването на пряка въздушна връзка между Тирана и София, която ще окаже позитивен ефект за напредъка на връзките между бизнеса, за обмена на млади хора и взаимната свързаност.

Като приоритет за държавите те откроиха изграждането на Коридор №8, което се забавя много години. По думите на Радев проектът в неговото единство като шосейна, железопътна, енергийна, дигитална свързаност е от ключово значение за икономическото развитие и сигурността на нашия регион.

Президентите на България и Албания призоваха за прекратяване на безумната братоубийствена война между Русия и Украйна, за международно независимо разследване за зверствата, извършени в Буча и за възможно най-бързо установяване на виновните и тяхното най-строго наказание. Българският държавен глава приветства решението на Албания да изпрати свой контингент в многонационалната бойна група на НАТО в страната ни, като символ на единството в Алианса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments