Президентът Румен Радев призова прокуратурата да свърши своята работа по казуса с шестте санкционирани лица за корупция от Министерството на финансите на САЩ. Сред тях са Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков.
По време на бойно учение в Хасково той попита пред журналисти дали е редно отвъд Океана да ни кажат, че в България се извършват престъпления и то крупни финансови престъпления. В същото време родната ни прокуратура не ги вижда.
Държавният глава беше категоричен, че ние няма как да продължим напред, ако обвинението не си свърши сега работата. Но по неговите думи то от дълго време отказва да го направи. И той даде за пример последните акции на прокуратурата, с които според него тя ясно е заела страна и това е страната на статуквото. А именно то според президента е довело до тази нечувана корупция в нашата държава, предаде „БНР“.
По думите му с наложените санкции САЩ посочват, че системата у нас е „тотално прогнила“.
Малко по-рано на брифинг говорителят на главния прокурор Сийка Милева съобщи, че са образувани преписки за шестте лица, които са санкционирани от САЩ.
„Прокуратурата на Република България изрази позиция, с която напълно подкрепи партньорите от САЩ за това, че върховенството на правото и спазването на закона са в основата на всяка демократична държава и отстояването им е невъзможно без единно противодействие на всички институции срещу престъпността, в частност на корупцията, изпирането на пари и организираната престъпност. Затова е необходим конструктивен диалог и взаимодействие между съдебната власт в лицето на прокуратурата и на изпълнителната власт в лицето на всички правоохранителни органи в рамките на тяхната функционална компетентност. Това едва ли може да стане в условията на политически атаки срещу съдебната власт“, каза тя.
„Приветствам решимостта на правителството на САЩ да подкрепи българското общество в стремежа и усилията му към повече прозрачност и справедливост. Самият факт, че се налагат такива санкции на български граждани и фирми е ясна диагноза за режима, който отгледа тази корупция, но това е само първата крачка“, каза още държавният глава.
В отговор на журналистически въпроситой посочи, че това не е знак срещу страната ни, а за българското общество:
„Посочиха се част от хората, които корумпират, но изцяло наша отговорност е да стигнем докрай и да кажем кои са корумпираните, кои са използвали своето високо служебно положение и са се облагодетелствали, развивайки тази тежка корупция“, каза Румен Радев и допълни, че няма кой друг отвън да разплете цялата схема. Президентът заяви още, че пред обществото ни стои дилема дали да продължим по сегашния път на напълно замитане на следите и поставен щит върху корупционните актове, или да бъдем народ с достойнство и бъдеще и да извършим това, което трябва.“
Държавният глава посочи, че поддържа комуникация със служебното правителство за мерките, предприети от американските власти по т. нар. закон Магнитски.
„Трябва да сме много внимателни към всички законови основи на бъдещи действия тук и да се вземат мерки, така че да се минимизира рискът за български държавни предприятия и бюджетни структури. Трябва да е ясно на всички български граждани, които са имали или планират да имат някакви бизнес отношения с тези лица и фирми, че те също попадат под тези удари“, заяви Румен Радев.
Той допълни, че американската юрисдикция е силна в много страни и има възможност за предприемане на много действия. По думите на президента, България в момента нямаше да е най-бедната и най-корумпираната страна в Европа, ако медиите са били по-смели и по-навременно са задавали въпроси, така че фактите да се разкриват тук и не да идват отвън, а институциите, от своя страна, са били по-независими и са вършили задълженията си както трябва.