Веднага щом мъж от Ханджоу се прибрал у дома, местната полиция се свързала с него по телефона. Полицаите проследили колата му по регистрационния номер, идваща от близкото градче Уънджоу, където има регистрирани случаи на коронавирус, въпреки че е далеч от огнището на заразата. Помолили мъжа да остане в дома си за две седмици, пише „Reuters“.
Той обаче се отегчил и нарушил забраната – излязъл от дома си два дни преди да изтече крайният срок. Този път не само полицията се свързала с него, но и шефът му. Мъжът бил засечен от камера за лицево разпознаване край Западното езеро на Ханджоу, а властите наредили на компанията, в която работи да внимава.
“Бях малко шокиран от способността и ефективността на мрежата за масово наблюдение. На практика те могат да ни проследят навсякъде посредством изкуствен интелект и обработка на големи бази данни”, сподели мъжът, който помоли да остане в анонимност от страх за последствията от неговото изказване.
Китайците отдавна знаят, че са следени от най-сложната система за електронно наблюдение в света. Спешната ситуация с коронавируса извади наяве част от тази технология, като предостави на властите обоснована причина да използват високотехнологичния капацитет на тази система за социален контрол.
Компаниите, произвеждащи камери на базата на изкуствен интелект се хвалят, че технологиите могат да сканират улиците за хора с температура, треска, както и да разпознават лицата им, дори да носят маски, след което да ги докладват на властите.
Ако пациент с коронавирус се качи на влак, системата за информация на железницата може да предостави списък на хората, които седят около него.
Има и приложения за мобилни телефони, които уведомяват потребителите дали са били на един полет или във влак с носител на заразата, а вградената карта показва сгради, в които има болни от коронавирус хора.
Въпреки че е имало недоволство от страна на хората в социалните мрежи, засега китайските граждани като че ли приемат вмешателството и донякъде дори го възприемат като средство за борба с кризата със здравето в страната.
“При тези обстоятелства хората вероятно смятат това за разумно, дори ако не са специално информирани за него”, казва Каролин Биг, партньор на адвокатска кантора “DLA Piper” в Хонконг.
Новите технологии
Телекомуникационните компании отдавна проследяват тихомълком движенията на своите потребители. “China Mobile” промотира това като услуга едва тази седмица, като изпраща текстови съобщения до жителите на Пекин. В тях телекомът обяснява, че може да проверя къде са били през последните 30 дни. В съобщението не се казва защо потребителите се нуждаят от тази информация, но тя може да им бъде от полза ако бъдат разпитани от властите или техните работодатели относно пътуванията им.
“В ерата на големите технологии и интернет движението на всеки човек може да се види ясно. Така че ние се различаваме от времето на SARS”, заяви епидемиологът Ли Ланджуан в интервю за китайския държавен оператор CCTV миналата седмица, като сравни епидемията с вируса от 2003 г., който уби 800 души.
“Трябва да използваме пълноценно тези нови технологии, щом ги имаме, за да открием източника на инфекция и да ограничим разпространението”, категоричен беше експертът.
Тази седмица министерството на индустрията призова местните компании за изкуствен интелект и изследователските институти да помогнат в борбата със заразата. Компаниите отговориха с лавина от съобщения, в които изтъкват преимуществата на техните технологии.
Фирмата за лицево разпознаване “Megvii” заяви във вторник, че с подкрепата на министерствата на индустрията и науката е разработила нов начин да открие и идентифицира хората с треска. Новата система за измерване на температурата чрез изкуствен интелект, която открива високата температура чрез термокамери и използва данни за тялото и лицето за идентифициране на хора, вече се тества в един от кварталите на Пекин.
SenseTime, друга водеща фирма, занимаваща се с изкуствен интелект, също е разработила подобна система, която е предназначена да разпознава хората с маски на входовете на сградите и която е нова версия на предно поколение софтуер.
Фирмата за камери за видеонаблюдение Zhejiang Dahua съобщава, че може да открие висока температура с инфрачервени сензори с точност до 0,3 градуса по Целзий.
В интервю за държавната информационна агенция Синхуа, Джу Джияншенг от Китайската академия на железопътните науки обяснява как технологията може да помогне на властите да намерят хора, които вероятно са били изложени на пряк контакт със заразоносител.
“Ние ще извлечем съответната информация за пътника, включително номера на влака, номера на превоза и информация за пътници, които са били около него, като например тези, които седят на три реда пред и зад лицето”, уточнява той. И добавя: “Ще извлечем информацията и след това ще я предоставим на съответните отдели за превенция на епидемиите”.
Превод: Диана Тодорова