„Г-н Гешев, кога ще си подадете оставката?“
Този въпрос отправи депутатът Антоанета Цонева от „Демократична България“ към главния прокурор Иван Гешев и с него на практика приключи изслушването му в антикорупционната комисия в парламента. То беше организирано, за да се уточнят детайлите по петорната експертиза на снимките от спалнята на Бойко Борисов с кюлчетата и пачките с евро.
След този въпрос Гешев се ядоса и напусна заседанието. Той не отговори и на въпросите на народния представител Ивайло Мирчев, който изрично изиска да не шикалкави, както през цялото изслушване.
„На какъв етап е досъдебното производство? Претърсвана ли е резиденцията на премиера Борисов, което трябва да е част от това производство? В тази петорна експертиза на снимките поинтересували ли сте се от IP адреса на изпращача, което стана ясно още часове след публикуването им?“, попита Мирчев.
Тъй като през цялото време Гешев избягваше да отговаря на въпросите на народните представители, Атанас Славов с остър тон му припомни служебните правомощия. В тях влиза правото да отмени всяко едно постановление на долустоящите прокурори и има пълната власт да преследва на корупцията по високите етажи.
„Опитът да се измъкнете от въпросите, като си предавате ролята на неутрален административен ръководител на районна прокуратура в Каспичан, просто не отговаря на реалността“, каза Славов.
Конституционният съд казва, че главният прокурор не е задължен да дава информация по конкретни досъдебни производства, а не, че няма такова право, посочи Славов.
„Имате пълната власт да дадете отговор на комисията отговори на въпросите, особено по делата от висок обществен интерес, особено за делата под надзора на ЕП и ЕК в рамките на доклада за върховенството на правото.“
Славов му напомни и това, че главният прокурор има пълната власт на преследването на корупцията по високите етажи на властта, защото следователите са под негов върховен надзор и ръководство.
„Опитите с някакви юридически еквилибристики да се измъквате от тази функция на едноличен ръководител на прокуратурата просто не може да продължават повече. Това става ясно и от последния доклад на ЕК“, добави той.