От „Движение България на гражданите“ /ДБГ/ ще алармират министъра на младежта и спорта Красен Кралев за лошото състояние на Спортното училище в Бургас. В момента школото се помещава в бивше работническо общежитие в комплекс „Зорница“ и споделя сградата с Професионалната гимназия по сградостроителство и инсталации „Пеньо Пенев”.
През годините Спортното училище „Юрий Гагарин“ е било местено неколкократно, като то не разполага със собствена тренировъчна база. Учениците са принудени всеки ден да пътуват до различни общински бази според това какви спортове тренират.
От ДБГ са получили тревожен сигнал от председателя на Обществения съвет към Спортното училище. В него е описано незадоволителното състояние на учебната база и липсата на тренировъчна такава. За това от партията ще изпратят в първите работни дни на следващата седмица писмо до министър Красен Кралев, обяви пред Искра.бг общинският съветник Живко Табаков.
Те ще попитат разполага ли Министерството на младежта и спорта с наличен финансов ресурс за тази или следващата година за изграждане на нова учебна и спортно-тренировъчна база. От ДБГ и скат да знаят още дали е осигурено финансиране по ОП „Региони в растеж” 2014-2020” година за модернизирането на настоящата сграда на СУ „Юрий Гагарин”. Както и дали са провеждани разговори между Министерство на младежта и спорта и представители на Община Бургас, касаещи бъдещото развитие на Спортното училище в посока изграждане на нова база на училището.
В бюджета на община Бургас за 2020 година има заложени 150 000 лева за школото. То е държавна собственост, но това не означава, че не може да получава финансиране и от местната управа, подчерта Табаков. И допълни:
„Трябва да обсъдим възможността дали в краткосрочен план училището може да бъде преместено по-подходяща база. Това е в политиката на община Бургас и непрекъснато го прави. Не е проблем, че това е държавно училище с държавна издръжка. Освен това с третия си въпрос към Министерството на младежта и спорта ние целим да разберем дали като общински съветници да отредим терен за изграждането на такова училище. И съответно, ако можем да заложим в бъдещите бюджети средства за идеен проект за изграждането на такова училище.“
Въпрос на разговори е каква част от финансирането за изграждането на нова база за училището ще бъдат отпуснати от държавата и каква част от общината, подчерта Табаков. Ето какво още каза той:
„Не изключвам възможността в бъдеще, но за мен това изглежда много крайно и лично аз не бих потърсил тази възможност, самото училище да стане общинско. Това е практика. Много често държавни училища ги правим общински и тук вече идва общинската издръжка. Търсим най-изгодната възможност за община Бургас, а тя е ако може самата държава в лицето на Министерството на младежта и спорта да осигури финансиране за изграждането на една такава база. В Бургас спортната база е една от най-лошите. Говоря конкретно за това училище, не говоря за общинската спортна база.“
От ДБГ ще предложат още при приемането на бюджета на Бургас, който ще се разглежда от Общинския съвет на 28 януари, да бъде предвидено учениците на Спортното училище да получат увеличение на броя на пътуванията с градския транспорт, което да бъде субсидирано от общината. Причината е, че децата са принудени по няколко пъти на ден да използват обществения транспорт, за да стигнат до базите, в които тренират.