Помагало по математика за четвъртокласници изненада родители и учители. Причината са странните имена, с които се назовават числата вътре. Сред тях са „дебил“, „сакат“, „коварен“, „досаден“ и „побъркан“.
„Едно число ще наричаме „дебилно”, ако е по-голямо от 100 и се записва с различни цифри, едната от които е равна на сбора на останалите.“, гласи едно от условията на задачите.
Синът на Д. С. получава сборника като подарък за началото на учебната година. Майката разлиства страниците и остава възмутена. Споделя, че епитетите са недопустими и нямат връзка с науката.
Според жената употребата на подобни изрази учи децата да не са толерантни. Обяснява, че ако използваш подобни думи към цифра, то не би имало проблем да се обръщаш с тях и към околните. Не разбира причината, по която трябва умишлено да правим речника им по-лош.
Авторите на помагалото са учителки от Софийската математическа гимназия. Уверяват, че не са имали лоши намерения, а са искали да ангажират вниманието на подрастващите.
Учебното помагало не е одобрено от Министерството на образованието и науката (МОН). Такова задължение няма и по закон. От ведомството коментират, че единствените случаи, в които това се прави, касаят помагала за подпомагане на обучението в българските училища в чужбина, както и помагала, които са част от учебни комплекти за учениците до IV клас включително.