Дейвид Камерън се подготвя за битка с руския министър Лавров за Украйна

0
110
Дейвид Камерън
Дейвид Камерън. Снимка: МВнР

Световните лидери се събират в „Давос на отбраната“ в петък, за да обсъдят подкрепата за Украйна, предава „Politico“. Но що се отнася до драмата, Мюнхенската конференция по сигурността може да се окаже само подгряващо действие.

Русия е изключена от ежегодната среща по въпросите на отбраната, но нейният офлянкващ се министър на външните работи Сергей Лавров ще присъства на срещата на външните министри на страните от Г-20 в Рио де Жанейро следващия вторник.

„Това ще бъде мач на викове“, прогнозира един от високопоставените служители на правителството на Обединеното кралство. Подобно на други служители, с които „Politico“ разговаря за този материал, те получиха анонимност, за да говорят свободно за британската дипломация.

Дейвид Камерън, британският бивш министър-председател, който миналата година направи драматично завръщане и стана външен министър на страната, също се очаква да отиде в Рио. Макар че е малко вероятно двойката да има официална среща, британски официални лица не изключват перспективата за по-кратка размяна на реплики, която може да се окаже неловка.

Последната официална среща между Лавров и британски външен министър беше в най-добрия случай казано хладна. Лиз Тръс се срещна с него дни преди нахлуването на Русия в Украйна, само за да може Кремъл да се възползва от очевидната географска грешка на Тръс при разпита на Лавров.

Когато осем месеца по-късно наследникът на Тръс Джеймс Клевърли осъди „изкривяванията, нечестността и дезинформацията“ на Москва в Съвета за сигурност на ООН, Лавров вече беше напуснал залата.

Докато войната навлиза в третата си година обаче, най-упоритото лобиране на Великобритания е насочено не към Москва, а към собствените ѝ съюзници.

Следващата седмица се очаква Великобритания да вземе участие в заседание на Съвета за сигурност в Ню Йорк и в среща между съюзниците от Г-7, на която ще бъде отбелязана двегодишнината от инвазията. Това ще бъде своеобразен връх на британската дипломация за Украйна в момент, когато вниманието на световните лидери – особено в САЩ – е доминирано от кризата в Израел и Газа. Втори британски служител намекна, че Камерън планира да използва Съвета за сигурност, за да организира нова интервенция.

В сряда Камерън получи представа за очакваната реакция. Тъй като американските политици се борят да договорят помощ за Киев, Камерън се обърна директно към тях със статия в The Hill:

„Не искам да проявяваме слабостта, която проявихме срещу Хитлер през 30-те години на миналия век“, написа той.

Представителката на републиканците Марджъри Тейлър Грийн – ключов съюзник на Доналд Тръмп – имаше вече готов отговор:

„Честно казано, той може да ми целуне з***а.“

Камерън отправи подобни призиви преди Мюнхенската конференция, като призова другите държави да покажат „единство“ и „че имаме волята да доведем това докрай“. Сред участниците в петък са вицепрезидентът на САЩ Камала Харис и германският канцлер Олаф Шолц. Очаква се да се появи и президентът на Украйна Володимир Зеленски.

За външния министър на Обединеното кралство това ще бъде желано разсейване от другата голяма тема на срещата на върха – очакваната среща с китайския му колега. Докато беше министър-председател, Камерън обяви „златната ера“ на отношенията с Пекин – позиция, която сега се възприема с презрение от ястребите на Китай в неговата Консервативна партия. По-късно той помогна и за популяризирането на проект за развитие, свързан с Китай.

Статутът на Камерън като бивш министър-председател му отвори врати за срещи на по-високо ниво, отколкото иначе би получил, включително с правителствени ръководители. Но макар помощниците на двамата мъже да настояват, че Камерън и министър-председателят Риши Сунак са в синхрон по отношение на политиката, силният стил на неотдавнашните намеси на Камерън повдигна някои вежди на Даунинг стрийт.

На Даунинг стрийт № 10 са знаели за статията на Камерън в The Hill, но двама правителствени служители отказаха да кажат дали екипът на Сунак е подписал официално текста. „Доналд Тръмп е известен с дебелокожието си“, отбеляза с ирония единият от тях.

Оптимизъм

Все пак в британското правителство остава известен оптимизъм по отношение на руско-украинската война. Длъжностните лица очакват, че Украйна ще може да изнесе пълната си реколта през следващата година, след като отблъсне руския флот в Черно море, и твърдят, че войната сериозно натоварва икономиката на Москва.

Макар че в Уайтхол са разочаровани от забавянето в Конгреса на САЩ, официалните лица смятат, че все още има голям шанс да бъде приет нов финансов пакет. Дори и да не стане, те твърдят, че Украйна има достатъчно европейска подкрепа, за да удържи линията още дълго време.

Междувременно Великобритания се фокусира върху нови санкции и контрол върху руския газ, метали и производство. Камерън призова съюзниците си да увеличат производството на отбранителни продукти, а британски правителствени служители провеждат срещи за това дали могат да конфискуват руски държавни активи, за да финансират възстановяването на Украйна. По-големият въпрос ще бъде какво ще се случи, ако Доналд Тръмп бъде избран за президент. Коментарът на републиканския фронтмен от тази седмица – че ще „насърчи“ Русия да атакува страните членки на НАТО, които не си плащат – получи типично подценяващ британски отпор от Камерън, който заяви, че забележките са „неразумни“.

Дори и тогава британската надежда не би угаснала. Някои в Уайтхол вярват в свят, в който след година Украйна ще се справя много по-добре, а Тръмп – вечният предприемач, ще може да бъде убеден да подкрепи победителя.

Както се казва, късмет с всичко това, пише изданието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments