Ужасяващи разкази на пожарникари за катастрофата със загинали полицаи в Бургас: Колегите бяха неразпознаваеми

Делото срещу Омар Аднан продължава с разпит на свидетели

3
658
Конвоират Омар Аднан към съдебната зала в Бургас
Омар Аднан. Снимка: Искра.бг

„През цялото време не можех да разпозная загиналите полицаи. Казаха ми кои са, познавах ги, но до последно не можех да ги разпозная.“

Това каза в съдебната зала Димитър Петров, който е бил сред първите пожарникари, пристигнали на местопроизшествието, на което автобус премаза полицейски автомобил в Бургас. В резултат на сблъсъка загинаха Атанас Градев и Йордан Илиев. Обвиняем за тежкото престъпление е сириецът Омар Аднан.

Димитър Петров споделя, че на 25 август 2022 г., когато се е разиграла трагедията, е бил на работа. Диспечер е съобщил за произшествието между 04:30 и 05:00 часа. Малко, след като първият пожарен автомобил се насочил към мястото, станало ясно, че ще трябва и втори – по-голям. В него бил Попов:

„Бяхме в първите минути на произшествието. Видяхме какво е ситуацията. Разпореди ни се да изтеглим автобуса от произшествието. След като го изтеглихме. След като го направихме, ламарините бяха смачкани. Колегите бяха смачкани до неразпознаваемост. С тях работихме и ги познавах. След като освободихме – тогава ги разпознах. През цялото време не можех да позная кои са. Въпреки че ми казаха кои са.“

Именно Петров е сред огнеборците, участвали в изваждането на загиналите полицаи. Той си спомня:

„Водачът стоеше върху дясностоящия. Бяха скупчени един върху друг. Воланът беше вдясно. Не можехме да разберем кой крак е на единия, кой на другия – така бяха скупчени.“

Пожарникарят споделя, че е бил на стотици катастрофи и подобно нещо не е виждал. Той е категоричен за Атанас Градев и Йордан Илиев: „Нямаше признаци на живот, когато ги вадихме. Абсолютно никакви.“

Той потвърди, че колегата му Иван Куртев е трябвало да се качи в автобуса и да го освободи от скорост, така че да може да бъде изтеглен на 4-5 метра от патрулния автомобил, който се е намирал под него. Подчертано беше, че служителят не е имал ръкавици.

Георги Илиев също е бил сред пожарникарите, които са били дежурни в злополучната нощ. Той заяви, че също е бил в по-големия автомобил. Целта е била с него да се изтегли автобусът, който е бил буквално върху патрулния автомобил.

„Автомобилът почти не се виждаше. От едната страна беше затиснат от автобуса. Другата беше затрупана от порутените павилиони. Виждаше се една малка част от патрула – багажникът. Колегите се качиха и издърпаха автобуса. В момента, в който се освободи място за работа, хидравликата вече беше приготвена, за да бъдат освободени пострадалите. Аз повече бях по разчистването около автомобила.“

Когато пристигнахме трябваше да се действа бързо, подчерта Илиев и допълни: „Хората вътре не се виждаха. Единият колега през задното стъкло беше видял, че хората са вътре. Че има някакви хора. Не се виждаха.“

Димитър Славов е трети пожарникар, който е бил на място. Той подчерта, че това е било по-сложно от нормалните произшествия.

„Пристигайки на място видях автобуса, а пред него – полицейският автомобил. Разпоредих автобусът да се издърпа назад, за да се освободят пострадалите. Посредством метално мъже изтеглихме автобуса с 4/5 метра и след това започнахме да вадим колегите. Въведохме хидравликата в действие. С хидравличните ножици действах аз“, спомня си той и добави:

„Започнахме отстраняването на дясната врата, където беше по-възрастният човек. В момента, който отстранихме вратата дойде медик, който да провери дали има пулс. За съжаление нямаше. Намерих пистолет и го дадох на колегите му. Изкарахме първо него, а след това по-младото момче. За него се наложи да разрежем волана. С крик трябваше да отделим таблото на автомобила, който беше затиснал краката на колегата. Оттам колегите от „Спешна помощ“ ги транспортираха в болница. С това нашите действия приключиха.“

Славов е категоричен, че по-младият полицай /бел. ред. – Йордан Илиев/ е бил зад волана, защото по-възрастният /бел. ред. – Атанас Градев/ е бил изваден от дясната седалка. По думите му пистолетът е бил намерен в краката на дясностоящия полицай, като оръжието е било предадено на колегите му.

Деан Крушков е бил в третия екип с пожарникари, пристигнал на местопроизшествието. Той също каза, че автобусът е бил буквално върху патрулния автомобил.

„Започнахме да разчистваме ламарини. Почна рязането. /…/ Казаха, че нямат пулс и ние си продължихме работата. Те бяха заклещени“, споделя огнеборецът.

Добри Кавалеров е огнеборец от третия екип, който каза, че като са пристигнали, са започнали с оглед на местопроизшествието: „Установихме, че няма достъп до пострадалите от страната на булеварда. Заобиколихме, откъдето разбрахме, че няма достъп и от другата страна. Продължихме с разчистването и с разрушените павилиони, които също бяха паднали върху полицейския автомобил. След изтеглянето на автобуса, започнаха действия за изваждането на пострадалите. /…/ Преместихме ги с носилки до линейката.“

Разпитани бяха и двама служители на „МБус“. Първият, който е монтьор, сподели, че една сутрин, когато е бил първа смяна на работа, автобус е влязъл с висока скорост в сервизната база. Той не го разпознал и заради това се опитал да го спре. Видял, че пътническата врата била изкривена и имало табела за превоз на деца. Помислил, че е закъсал. Впоследствие му е изправил вратата, споделяйки за водача:

„Говореше ми на развален български език. За себе си нищо не каза. Каза, че е счупена вратата и търси помощ. Не съм го питал от каква народност е. Предположих, че е шофьор. Не сме говорили – искаше да му оправя вратата и да си тръгна.“

Впоследствие той бил посетен отново от същия водач в базата. Той пристигнал с „БМВ“. Впоследствие отишли след бензиностанцията на „Пода“, където имало закъсал автобус /бел. ред. – с него Омар Аднан е трябвало да разучи маршрута от Харманли до Странджа и Бургас, но автобусът се е повредил и след това е бил купен този, с който е било извършено престъплението/.

Монтьорът не е успял да установи каква е повредата по автобуса и решил да се оттегли към близката бензиностанция, където бил заговорен от полицейски служител, от който бил предупреден да не се занимава повече с въпросното превозно средство. Тогава се обадил и на колега, който да го прибере.

„По никакъв начин не съм отчел труда си, направих услуга. Правя услуги на много хора“, заяви монтьорът.

В съдебната зала се яви и въпросният колега на монтьора, който го е прибрал. Той сподели: „Обади ми се колегата да го взема. Вече не си спомням конкретната дата. Имало е случаи при аварии на автобуси и подобни да го взимам. Колегата каза, че е бил извикан за ремонт на автобус. Автобусът го видях. Взех го със служебен „Сиат“. На бензиностанцията видях към автобуса, мисля, че имаше полиция. Беше спрян след бензиностанцията вдясно. Взех колегата и се прибрахме в базата. Попитах колегата какво е правил там, защото не видях фирмен автобус. Отговори ми, че е искал да помогне.“

Заседанието продължи след 13:30 часа днес, като се очаква да бъдат разпитани още петима свидетели.

Боян Рашев: Въглищата и ТЕЦ са незаменим източник от енергийните системи на Югоизточна Европа

Абониране
Известие от
guest