„Ролята на банките за развитие е да поемат по-голям риск в сравнение с търговските банки, когато това е от обществено значение“, обяви в интервю заместник-председателят на Надзорния съвет на Българската банка за развитие /ББР/ Деляна Иванова.
Тя даде пример с Програмата за финансиране на болниците за активно лечение, която бе приета от Министерския съвет през юли и дава възможност на ББР да подпомага затруднени лечебни заведения в страната. Първият кредитиполучател по нея ще бъде Александровска болница.
Според Деляна Иванова високата капиталова адекватност на ББР позволява надграждане на актуалните й финансови продукти и въвеждане на нови. Както и по-обхватно изпълнение на целите, разписани в Закона за Българската банка за развитие.
„Банката е стабилна и добре капитализирана. Неин приоритет е подкрепата на малкия и средния бизнес, като сферата й на дейност предвижда още преодоляване на регионалните дисбаланси и подкрепа за национални приоритетни проекти. Има потенциал за развитие в тази насока“, подчерта заместник-председателят на Надзорния съвет на ББР.
Деляна Иванова е категорична, че ролята на ББР е да подкрепя и допълва дейността на търговските банки, както и да се намесва във важни сектори, без да влиза в конкуренция с тях. Тя напомни, че банките за развитие по света са институции, които са критерий за качество и дават гаранции и сигурност на останалите участници в пазара.
Предстои сформирането на Консултативен съвет към ББР, в който ще бъдат поканени работодателски и браншови организации, както и Националното сдружение на общините. Целта е банката е да изгради доверие, като отговаря на нуждите на бизнеса и обществото, и осигури достатъчно механизми за обществен контрол и прозрачност.