Предстои Народното събрание да гласува промени в Изборния кодекс. На първо място, считаме за дълбоко погрешно да се променят изборните правила непосредствено преди избори, обявиха от „Демократична България“. Това допълнително вреди на усещането за честност на изборите, а оттам и на легитимността на изборния процес.
Един от основните проблеми за предстоящите избори ще бъде машинното гласуване – закупуването или наемането на достатъчно машини, тяхното разпределяне по секции, гарантирането на информационната сигурност и интегритета на данните и подготовката на секционните комисии за обработване на резултата от машинното гласуване.
От „Демократична България“ заявяваме, че, за да има честни избори с участието на машини за гласуване, трябва да бъдат изпълнени следните изисквания:
– да се предостави възможност за одит на машините от заинтересовани страни и то преди да бъде направена поръчка за големи количества машини;
гласуването с хартиена бюлетина да не се допуска в секции, в които има функциониращи машини;
– да се създаде процес (в рамките на процедурата по чл. 57, ал. 1, т. 29 от Изборния кодекс (ИК), при който не се изисква ръчно преписване и смятане на данни от машинния протокол в секционния протокол, което води до грешки, в т.ч. изцяло пропуснат преференциален вот;
– да се въведе възможност (в рамките на процедурата по чл. 57, ал. 1, т. 29 от ИК) на случаен принцип да се сравняват машинните протоколи с хартиените разписки.
За целта от партията предлагат и конкретни техни предложени за промени в Изборния кодекс. Според тях сигурността на машинното гласуване срещу манипулации – както централизирани, така и по места, следва да бъде разгледана с максимално внимание. Всяко съмнение от участващите партии и коалиции, базирано на липса на информация и затвореност на системата, влияят негативно на доверието в изборния процес. Поради това предлагаме възможност за одит от различни заинтересовани страни, в т.ч. преди поръчване на голямо количество машини, съобщиха още от „Демократична България“. В заинтересованите страни влизат и политическите партии, коалиции и инициативни комитети, участващи в изборите, на които следва да се предостави машина за гласуване и цялата налична документация на системата.
Одитът трябва да може да се извърши в два случая – преди закупуване на машини и преди всеки избор.
Ползите от машинното гласуване са в това, че то елиминира риска от грешки и манипулации при преброяването на хартиените бюлетини. При него липсват и недействителни гласове, които са все по-голям проблем. С оглед на това, и с оглед на голямата инвестиция в тях, следва възможността за гласуване и с хартиена бюлетина да бъде сведена до минимум. Изискванията на настоящия кодекс към потребителския интерфейс на машините за гласуване дават достатъчна гаранция за достъпност и възможност за упражняване на глас от страна на всички групи избиратели.