Демократите в САЩ въвеждат радикално законодателство за реформа на полицията

0
146
Статуята на свободата
Снимка от Pixabay

Американските демократи в Конгреса предложиха въвеждането на радикално законодателство за реформа на американската полиция след седмици протести срещу полицейското насилие и расизма. Законопроектът ще улесни съдебното преследване на полицията за неправомерно поведение, като наред с това ще въведе забрана за прилагане на задушаващи хватки и всякакви форми на расизъм, пише „BBC“.

Този акт дойде, след като депутатите от Минеаполис дадоха дума да освободят от длъжност полицията в града. Смъртта на Джордж Флойд, който почина по време на арест, извършен от бял полицейски служител, предизвика национален протест за промяна.

Не стана ясно обаче дали републиканците, които контролират Сената на САЩ, ще подкрепят предложения закон за правосъдие в полицията. Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в Twitter:

„Радикалните леви демократи искат да обезвредят и изоставят нашата полиция. Съжалявам, искам ЗАКОН И ЗАПОВЕД!“

Очаква се братът на Флойд да даде показания пред Камарата на представителите по-късно тази седмица относно темата за полицейската реформа.

Какво гласи законопроектът?

Законът за правосъдие в полицията от 2020 г. беше въведен в понеделник от председателя на парламента на демократите Нанси Пелоси, лидера на малцинствата в Сената Чък Шумер, чернокожите сенатори Камала Харис и Кори Букър, както и членовете на Kомитета на чернокожите конгресмени. Докато обясняваше същността на законопроекта, Пелоси прочете на глас имената на чернокожите мъже и жени, които са починали от действията на полицията през последните години.

Законопроектът принуждава федералната полиция да използва наблюдателни камери, забранява прилагането на задушаващи хватки, внезапните необявени полицейски атаки, като наред с това улеснява привеждането на полицията под отговорност за нарушения на гражданските права. Реформата призовава и за  удържане на финансовите възнаграждения на местните полицейски сили, в случай че не прилагат новите разпоредби.

Законопроектът порицава федералните престъпления, ограничава продажбата на военно оръжие в полицията и дава на Министерството на правосъдието правомощия да разследва държавната и местната полиция по обвинения за нарушения в съответния отдел. Новата реформа също така ще създаде регистър за нарушения на държавната полиция – база данни с жалби срещу полицията.

Някои републикански лидери заявиха, че ще разгледат възможността да изготвят свой законопроект, като следващото заседание ще бъде насрочено в Заседателната комисия на Сената. Въпреки това членовете на партията на президента Тръмп до голяма степен се придържат към оказването на подкрепа на новото законодателство.

Какво е дефинансиране на полицията?

Дефинансирайте полицията“ е митингов вик, който беше чут по време на последните улични протести, които на моменти прерастваха в насилие и грабежи. Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио съобщи, че ще пренасочи финансови средства, предназначени за полицейското управление на града към финансирането на социални услуги.

Защитниците на подобна финансова политика от години осъждат действията на  на агресивната милитаризирана полиция в САЩ. Те твърдят, че според тях бюджетите на полицейските управления трябва да бъдат намалени и средствата да бъдат пренасочени към социални програми, за да се избегне ненужната конфронтация и да се изкорени расовото разделение. Президентът Доналд Тръмп се опита да предизвика своя опонент на изборите – демократа Джо Байдън, като го нарече привърженик на идеята за дефинансиране на полицията, но Байдън отрече, това да е вярно.

„Не подкрепям дефинансирането на полицията.“, заяви  Байдън в интервю за американския партньор на  “BBC” – “CBS”.

Още преди протестите в страната са били разпуснати цели градски полицейски управления: в Комптън, Калифорния, през 2000 г. и 12 години по-късно в Камдън, Ню Джърси. И в двата случая те са били заменени с по-големи нови отдели.

Какво е най-новото при протестите?

Демонстрантите отново се събраха в неделя в американските градове, включително Вашингтон, Ню Йорк и Лос Анджелис, където по информация на местен оператор около 20 000 души са се струпали по холивудския булевард.

Протестите бяха предимно мирни, а мерките за сигурност в САЩ бяха премахнати, когато напрежението започна да стихва. От полицейското управление в Сиатъл обаче заявиха, че мъж, който е пристигнал с кола в неделя вечер, е стрелял и ранил друг 27-годишен присъстващ.

В Обединеното кралство също се проведоха мащабни протести през уикенда в подкрепа на чернокожите, в редица градове, включително Лондон, Манчестър, Кардиф, Лестър и Шефилд. Протестиращите в Лондон коленичиха за минута мълчание, преди да скандират с думите: „няма справедливост, няма мир„.

В Австралия десетки хиляди хора се присъединиха към протестите в Бризбейн, Мелбърн, Хобарт, Аделаида и на други места, въпреки предупрежденията на здравните власти, свързани с коронавируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments