
Всеки втори понеделник на месец февруари светът отбелязва Ден за борба с епилепсията. Епилепсията е известна още от времето на Хипократ, който около 400 години преди новата ера я описва като свещена болест. Името произхожда от старогръцката дума επιληψία – „нападам, атака“. Преди да се натрупат достатъчно познания, заболяването е било асоциирано с божествена намеса или обсебване от демони, а страдащите от епилепсия са били преследвани и изолирани.
Благодарение на развитието на медицинската наука в наше време пациентите с епилепсия могат да водят пълноценен начин на живот. По-добрата информираност на обществото за това заболяване дава възможност за своевременна диагноза и лечение, посочват от ВМА.
Как се диагностицира епилепсията?
Диагностицирането на епилепсия не е лесно и за съжаление не съществува определен тест, с който категорично да поставим диагнозата. Едно от условията е появата на два или повече пристъпа или единичен пристъп с голяма вероятност за повторяемост. Задължително се провеждат кръвни тестове, невроизобразяване – магнитнорезонансна томография /МРТ/. При анамнеза и индикации се провеждат допълнителни тестове, които да изключат друга причина за припадъците – електрокардиограма, 24-часов холтер ЕК, доплерова сонография. В някои от случаите се назначават генетични тестове /наследствени форми на болестта/.
При част от пациентите епилепсията може да е симптоматична – в резултат на черепно-мозъчна травма, тумор, мозъчен инсулт и тогава проследяването и лечението на основното заболяване е от съществено значение за добрия контрол на епилептичните пристъпи. Важно е да се изключат пристъпи от друг характер /неепилептични/, например вследствие от ритъмно-проводно нарушение на сърцето, синкопални състояния, провокирани от болка, от прегряване, продължително изправено положение, при емоционална възбуда.
Възможен ли е контрол на пристъпите?
В повечето случаи пациентите могат да контролират пристъпите чрез редовен прием на антиепилептични медикаменти и чрез избягване на провокиращи фактори като безсъние, преумора, алкохол, излагане на ярка изкуствена светлина. За контрола на пристъпите допринася и воденето на дневник на пациента, в който се отбелязва честотата и типа на пристъпите, както и циркадната зависимост, повлияването или не от назначените медикаменти.
За добрия контрол на заболяването и за постигането на пълноценен начин на живот се изисква системно проследяване от невролог и регулярно провеждане на ЕЕГ през 6-месечни или по-кратки интервали по преценка на лекаря. Редовният прием на назначените антиепилептични медикаменти и балансираният начин на живот са ключът към справянето със заболяването. В някои случаи се налага оперативно лечение – при т.нар. терапевтично резистентни епилепсии.
В случай, че епилептичният пристъп продължава повече от 5 минути, близките или свидетелите на пристъпа незабавно трябва да потърсят спешна помощ на 112!
Препоръки за начин на живот при пациентите с епилепсия:
- Отделете достатъчно време за себе си, за хобита и за любими занимания;
- Осигурете си добро качество и продължителност на съня;
- Нощният труд не е препоръчителен за пациенти с епилепсия;
- Избягвайте гладуване, прекомерен прием на кофеинови напитки и алкохол;
- Рисково за пациентите е да управляват машини и моторни превозни средства, както и работа на височина и около водни пространства;
- Винаги бъдете с други хора в планината;
- В случай на вирусна инфекция останете в къщи и започнете навременно лечение;
- Може да носите гривна или медальон с имената и диагнозата.
В заключение, справянето с диагнозата епилепсия е напълно възможно в днешно време при системен контрол на заболяването. В клиниката по нервни болести на ВМА се проследяват успешно голям брой пациенти чрез прилагане на индивидуален подход и професионално отношение в съответствие с най-актуалните национални и световни ръководства.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм