„Българската здравната система трябва да бъде преориентирана от отчитане на трансакции към постигането и отчитането на резултати. В здравеопазването ни трябва да се инвестира колкото е възможно повече и ресурсите да се използват максимално ефективно.“
Това заяви директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев пред „БНР“. Допълни също, че ако не се осъществи една такава трансформация, то държавата няма как да се справи със застаряването на нацията и нуждата да се грижим за здравето на повече пациенти.
По негови думи едно население в добро здравословно състояние би допринесло не само за благоденствието на семействата, а и за икономическото положение на страната.
Мнението му гласи, че има резултати – продължителността на живота се е увеличила с около 2 години за последното десетилетие. Не трябва да сме примирими към злоупотребите, но е нужно да се водят балансирани дебати, а не емоционални такива.
Заяви също, че през идващите 20 години ще загубим между 30 и 40% от работната си ръка, така ще трябва да се трудим по-дълго и да инвестираме в здравеопазването.
Според специалиста българската здравна система трябва да се ориентира към резултатите от лечението. За това много ще помогне преминаването от аналогов към дигитален тип здравна система.
Като предизвикателство обяви хроничните незаразни заболявания, които не се лекуват, а се контролират. Повишават се и новите онкологични случаи в световен мащаб. Болните обаче живеят по-дълго.
В момента в процес на разработка са над 7000 нови терапии. От тях 2000 са в областта на онкологията. Разбира се, не всички от тях ще достигнат финална фаза. Но тези, които минат и изпитванията и бъдат внедрени, ще направят революции в своите области.