Депутати предлагат да се сложи край на огромните бонуси при пенсиониране в държавните предприятия

0
1605
Димитър Найденов
Димитър Найденов. Снимка: Facebook

Депутати от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ правят предложение да се постави таван на обезщетенията при пенсиониране заради изкривявания при досегашното относително неограничено положение, най-вече в държавните предприятия. В Кодекса на труда е записано, че работодателят дължи минимални обезщетения според трудовия стаж в предприятието, които в общия случай са 2 брутни заплати, а при стаж повече от 10 години през последните 20 години – 6 заплати. Член 228, ал. 2 от Кодекса на труда изрично посочва, че тези обезщетения са минимални. Той позволява да бъдат предвидени и по-големи акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор.

Проучване на депутата от ПП-ДБ Димитър Найденов, инициатор на законопроекта, сочи значителни аномалии при получаването на обезщетения при пенсиониране в държавните предприятия. В общия случай става дума за отношения, уредени в колективен трудов договор. В „Ръководство на въздушното движение“ /РВД/, например, за последните 5 години са раздадени около 20 милиона лева на нови пенсионери, като през 2021 г. 4-ма души се взели около 1 милион лева. Това е средно около 250 000 лева на човек. От справка за получените при пенсиониране суми е видно, че в периода 2018-2022 г., са изплащани индивидуално на пенсионер суми над 370 000 лв. по силата на формула в колективен трудов договор.

Найденов, който е предприемач от Бургас и член на „Да, България“, изтъква, че има огромна диспропорция между обезщетенията в частния бизнес и държавните предприятия.

„Очевидно е, че чрез колективен договор (а дори индивидуално) в публичните предприятия се дължат обезщетения поради придобивана на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, които далеч надхвърлят пазарните, ако се проследи практика във фирмите частна собственост. Очевидно е също така, че тези обезщетения позволяват легално да се „награждават“ трудоустроени на високи ръководни позиции в публични предприятия лица, които много често са свързани под една или друга форма с принципала – държавата или общината“, мотивира се Найденов.

С предлаганото допълнение на Закона за публичните предприятия се въвежда горна граница на обезщетенията при прекратяване на трудово правоотношение след придобито право на пенсия, което не може да надхвърля брутното трудово възнаграждение за срок от 12 месеца. Така работниците и служителите ще продължат да бъдат защитавани чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда, но правителството, колективният трудов договор и конкретният индивидуален трудово договор няма да могат да предвиждат обезщетения над горната граница.

„Предлаганата горна граница, която е два пъти по-голяма от минимално предвидената в Кодекса на труда, не е малка за българските стандарти. В същото време тя ще ограничи възможността на определени лица да раздават безлимитно публични (държавни и общински) средства чрез спорни колективни или индивидуални трудови договори“, добави той.

Като допълнение той посочва, че в някои сфери, като например МВР и съдебната система, е предвидена горна граница на обезщетенията.

„Няма причина при трудовите правоотношения да няма подобни лимити и да се стига до ситуации, при които работниците и служителите да получават по-високи обезщетения дори от представените по-горе категории лица“, добавя Найденов.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments