Трите проектозакона, които предвиждат да отпадне съкратеното съдебно производство, свързани с тежки престъпления, минаха на първо четене в парламента, съобщи „Дарик“. Те бяха внесени от „Воля“, „Обединени патриоти“ и БСП. Целта им е извършителите на тежки престъпления да нямат възможността за намаляване на присъдата.
Народните представители от „БСП“ предлагат съкратеното съдебно следствие, което води до по-малко наказание, да не може да се прилага, ако обвиняемият е причинил смърт или тежка телесна повреда.
Аргументът на патриотите е подобен. Според тях много от престъпниците се възползват от тази възможност, за да получат по-леки присъди. От „Воля“ настояват престъпленията, за които се прилага съкратеното съдебно следствие, да бъдат по-малко.
Въпреки че депутатите от ГЕРБ заявиха, че са „за“ запазването на съкратеното производство, те добавиха, че ще подкрепят текстовете, защото дължели това на обществото.
Председателката на правната комисия Анна Александрова коментира:
„Дискусията за въвеждането на съкратеното съдебно следствие започва още 2006 г. Тогава делата продължаваха с години, местата в затворите не достигаха, налагаше се прекратяването на дела, заради изтекла давност. Премахването на съкратеното следствие е крачка назад – едва ли някой ще иска убийците да се разхождат свободно, докато тече делото. Делата трябва да се разглеждат бързо. Не бива да забравяме каква е алтернативата – бруталното тройно убийство в „Гео Милев“ – делото продължава 16 години, а след това е осъден на 16 г. Справедливо ли е това?“
Тя уточни и че затова ГЕРБ е внесла поправки в НК, с които се въвежда диференцираната процедура по съкратеното съдебно следствие, защото хората искат бързо наказване на виновника.
Припомняме, че на 18 септември близки на жертви на тежки престъпления протестираха пред парламента срещу съкратеното съдебно производство, за което смятат, че позволява на виновните да се отърват с по-леки присъди. Гражданите настояха процедурата да отпадне и в подкрепа на своето искане внесоха в Народното събрание 15 882 подписа.
До акцията им се стигна след смъртта на 7-годишната Кристин от сливенското село Сотиря, която беше жестоко изнасилена и убита през август. Подобни искания обаче се появяват периодично, като за последен път въпросът беше повдигнат в края на миналата година след убийството на журналистка Виктория Маринова в Русе.