Депутатите се отказват от допълнителните си възнаграждения

0
107
Парламент
Снимка: Народно събрание

Народните представители ще се откажат от допълнителните си възнаграждения, които имат възможност да получават за работа по „приоритетни за България задачи“. Този текст фигурира в момента в правилника за дейността на парламента. Разписано е, че депутатите могат да взимат до 25% от месечната си заплата. В 45-ото Народно събрание тази сума беше ограничена на 1220 лева, а преди това нямаше таван.

Допълнителните възнаграждения са били разписани още преди 14 години по времето на Тройната коалиция. През 2007 година при приемането на България в Европейския съюз депутатите са получили 70% от заплатите си, а година по-късно – по едно цяло месечно възнаграждение бонус. След това такива средства не са били отпускани, предаде „24 часа“.

Бившият председател на Народното събрание Димитър Главчев от ГЕРБ изненадващо обяви, че той дори не знаел, че съществува такава възможност в правилника. От своя страна Ива Митева беше категорична, че работата на депутатите е именно да се трудят по приоритетни задачи за страната и те не трябва да получат допълнителни средства за това, защото всяка една задача е важна.

В комисията за новия правилник се прокара и идеята да се сложи край на т.нар. „черна каса“ на партиите. В момента те получават по 2/3 от заплатите на своите депутати, които използват за наемането на сътрудници, кафета, костюми и т.н. разходи. Идеята е тези пари да им бъдат превеждани по банков път или сътрудниците вече да бъдат наемани по различен начин, за да може разходването на тези пари да стане прозрачно за обществото. Мария Капон предложи дори да се създаде стажантска програма и стажантите да получават средства за работата си в парламента.

Депутатите са на път да създадат и Комисията по гражданското общество. Идеята е тя да се занимава със закона за прякото участие на гражданите в управлението, защото според Митева именно там има много проблеми. Отделно тя ще се занимава и със законността в България, ще прави анализи и препоръки.

Към Комисията по правни въпроси към ще има подкомисия, която да анализира решения на съдилищата в Страсбург и Люксембург и да прави предложения до народните представители.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments