Народните представители ще работят допълнително, за да могат да приемат законодателните текстове, които уреждат изплащането на вторите пенсии. За това са се договорили ГЕРБ и „Обединените патриоти“. Промяната се ползвала с подкрепата и на ДПС, съобщи „24 часа“.
Първоначално намерението на управляващите беше парламентът да бъде разпуснат веднага, след като президентът Румен Радев издаде указа за насрочване на парламентарните избори на 28 март. Сега обаче това няма да се случи, тъй като ако текстовете за пенсиите не бъдат одобрени, ще е много трудно тяхното изплащане да започне през месец септември. А това касае 17 000 жени, които са родени през 1960 година.
Поправките са наложителни, тъй като в действащия Кодекс за социално осигуряване е записано единствено, че е възможно изплащането на пожизнена втора пенсия от частните фондове. Проблемът е, че не всички хора са натрупали достатъчно суми, за да може да им се плаща до края на живота им. Затова управляващите предлагат да има три варианта за вторите пенсии. Единият предвижда да остане пожизненото изплащане, вторият е разсрочено да се дават парите за определен брой години и третият е да се изплатят накуп. Какъв начин ще бъде избран, ще зависи от сумата, която е събрал конкретният човек в своята партида.
При пожизнено или разсрочено изплащане на месец не трябва да се дават по-малко от 15% от минималната пенсия на Националния осигурителен институт. Това означава 45 лева.
На тези, които натрупани поне 900 лева, но парите им не позволяват пожизнена пенсия, ще се отпуска разсрочено плащане. Тези с по-малко от три пенсии, спестени в частните фондове, ще могат да получават парите си накуп.
Причината за забавянето на приемането на текстовете дойде и от факта, че те бяха одобрени от правителството едва на последното му за 2020 година заседание, което се проведе на 30 декември. Сега поправките ще влязат за разглеждане в социалната комисия на парламента още след подновяването на работата му на 12-13 януари. Те трябва да бъдат разгледани и от бюджетната комисия. След това стремежът ще бъде бързо да бъдат обсъдени и гласувани и на първо, и на второ четене.