Десетки хиляди мигранти чакат на границата на САЩ с Мексико

0
68
Границата между САЩ и Мексико
Границата между САЩ и Мексико. Снимка: Pixabay

Мигранти, които чакат да преминат границата на САЩ с Мексико, са потърсили подслон от студа рано тази сутрин, тъй като ограниченията, които не позволяват на много от тях да потърсят убежище в САЩ, остават в сила и след очакваното им прекратяване, предава „The APNews“.

Вчера правителството на САЩ се е обърнало към Върховния съд с молба да не отменя ограниченията преди Коледа, ден след като председателят на Върховния съд Джон Робъртс издаде временна заповед за запазване на ограниченията, наложени от времето на пандемията. Преди Робъртс да издаде това разпореждане, беше предвидено срокът, в който те са в сила да изтече официално днес. Малко след полунощ, когато това трябваше да се случи, на брега на река Рио Гранде в Ел Пасо, където е мобилизирана Националната гвардия на Тексас, всичко е изглеждало спокойно.

Според очевидци стотици мигранти са се събрали край поставената от Националната гвардия на Тексас телена мрежа, но са си тръгнали по-рано вечерта, след като американските гранични служители са им казали да отидат до портала на малки групи, където данните им трябва да бъдат обработени. Сержант Сюзън Рингъл твърди, че една жена от тълпата е започнала да ражда на брега на реката и е била подпомогната от граничните патрули. Тя добави, че сред тълпата е имало много деца.

В мексиканския град Хуарес, който се намира от другата страна на границата с Ел Пасо, стотици мигранти са останали да чакат на опашка с надеждата, че ограниченията ще бъдат премахнати и те ще бъдат пропуснати да преминат безпроблемно. В Тихуана (Мексико), където понастоящем около 5000 мигранти са настанени в над 30 центрове за временно настаняване, а много други наемат стаи и апартаменти, граничната зона също е изглеждала спокойна вчера вечерта. По-късно обаче сред бъдещите кандидати за убежище бързо се е разнесла мълвата, че нищо не се е променило.

Многопластовите ограждения, издигащи се на 30 метра по протежение на границата със Сан Диего, придават на района плашещ и недостъпен облик по отношение на опитите за нелегално преминаване. До момента в рамките на ограниченията властите са експулсирали 2,5 милиона души, търсещи убежище в Съединените щати, и са отхвърлили молбите на повечето хора, поискали убежище на границата, с мотива, че трябва да се предотврати разпространението на COVID-19 по силата на разпоредбите за общественото здраве, известни като Дял 42. Както американското, така и международното право гарантират правото на искане на убежище.

Както стана ясно, федералното правителство също е поискало от Върховния съд да не отменя мярката с мотива, че прекратяването на ограниченията вероятно ще доведе до смущения и временно увеличаване на незаконните преминавания през границата. Въпреки това властите твърдят, че целта не е да се удължава действието на разпоредбата за неопределено време. Този ход обаче крие реален риск от ескалация на напрежението, тъй като натискът в общностите от двете страни на границата между САЩ и Мексико нараства.

Кметът на Ел Пасо, демократ Оскар Лесер, предупреди, че центровете за приютяване на мигранти са препълнени до краен предел, тъй като около 20000 чуждестранни граждани са готови да заминат в САЩ. Късно вчера някои мигранти са били допуснати да влязат на групи през порта в граничната стена, разположен между два моста, които свързват центъра на Ел Пасо със Сиудад Хуарес, което не е необичайно на това място на границата. Новината, че въпросната порта се отваря, е накарал стотици хора да се струпат бързо по бетонните брегове на Рио Гранде, оставяйки след себе си тлеещи огньове. Управата на града успокои, че се надява скоро да разшири още възможностите си за приемане на повече мигранти, превръщайки големи сгради в приюти за настаняване с помощта на Червения кръст, който е предоставил около 10000 легла. Местните власти се надяват също така да намалят натиска върху приютите, като наемат специални автобуси до други големи градове в Тексас или близките щати, което ще помогне на мигрантите да се придвижат по-лесно до свои роднини и дарители, в координация с групи с нестопанска цел.

Междувременно, правителството е поискало също от съда да му даде време да се подготви добре, ако реши да разреши отмяната на ограниченията. Ако Върховният съд предприеме действия преди края на тази седмица, правителството настоява ограниченията да останат в сила до края на 27 декември. Ако съдът се произнесе в петък или по-късно, правителството смята, че най-добрата мярка е ограниченията да останат в сила до втория работен ден след издаването на заповедта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments