Според данни на длъжностни лица и неправителствени организации, обявени по-рано днес, десетки хора са загинали, а други са били ранени при въздушни удари, нанесени от военните сили на Саудитска Арабия по градове в северозападната част на Йемен. Една от атаките е засегнала сериозно център за задържане в Саада, град, контролиран от бунтовничеството движение на хутите от 2014 г. насам. Повече от 100 задържани лица са били убити или ранени, потвърди Башир Омар, говорител на Международния комитет на „Червения кръст“ в Йемен. Малко преди това при друг въздушен удар в района на пристанищния град Ходейда е пострадал и телекомуникационен център, което е довело до прекъсване на интернет връзката за много хора в страната.
От фондация „Спасете децата“ съобщиха, че при поредицата въздушни удари в Йемен са загинали най-малко три деца и над 60 възрастни граждани, а най-малко 100 други са били ранени. Спасителните екипи продължават да разчистват развалините, като се очаква да бъдат открити още жертви, гласи изявление на неправителствената организация. Междувременно от организацията „Лекари без граници“също обявиха, че в болница в Саада са били приети 138 ранени, а още 70 са били убити.
„На мястото на въздушния удар все още има много тела и много изчезнали хора. Невъзможно е да се разбере колко точно души са загинали. Изглежда, че става дума за ужасяващ акт на насилие.“, сподели в изявление Ахмед Махат, ръководител на мисията на „Лекари без граници“ в Йемен.
Интернет-обсерваторията „NetBlocks“ обяви, че по-ранният въздушен удар по град Ходейда е довел до „срив на интернет свързаността в национален мащаб„. Според“ NetBlocks“ на комуникациите е започнало около 01:00 ч. местно време и е продължило няколко часа.
Оглавената от Саудитска Арабия коалиция призна, че е извършила „точни въздушни удари“ за унищожаване на мишените на въоръжените сили на противниците около пристанището на Ходейда, но засега не е потвърдила официално за удара в Саада. Саудитските власти наричат Ходейда „център за пиратство и иранска контрабанда на оръжие“, който работи в подкрепа на хутите. По повод на това обвинение Иран отрича да е въоръжавал бунтовническото движение, но експерти на ООН, независими анализатори и представители на западни държави посочват доказателства за връзката на Техеран с оръжията.
Подкрепяната от Саудитска Арабия коалиция се включи в гражданската война в Йемен през 2015 г., за да се опита да възстанови на власт международно признатото правителство на страната, свалено от хутите година по-рано. Размириците бързо се превърнаха в най-тежката хуманитарна криза в света, а международната общност разкритикува въздушните удари на Саудитска Арабия, при които загинаха стотици невинни граждани и бяха нанесени сериозни щети по инфраструктурата на страната. Междувременно стана ясно, че хутите набират насилствено деца за своите военни сили и безразборно поставят противопехотни мини в бедната страна. Досега в конфликта са загинали около 110 000 души.
Вчера генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е разтревожен от продължаващите въздушни удари в столицата Сана, град Ходейда и други места в Йемен, както и от отделните обстрели.
„Днес Йемен продължава да бъде едно от най-опасните места за живеене на деца, а децата понасят основната тежест на тази криза. Те биват убивани и осакатявани, гледат как училищата и болниците им се разрушават и не могат да получат достъп до основни животоспасяващи услуги. Първоначалният доклад за жертвите от Саада е ужасяващ. Мигранти, търсещи по-добър живот за себе си и семействата си, и десетки ранени йеменски граждани, е картина, с която никога не сме се надявали да събудим в Йемен“, твърди Джилиан Мойс, изпълнителен директор на организацията „Спасете децата“ в Йемен.