Деца, които са станали жертва на трафик, живеят върнати обратно без някъде официално да се съхранява информация за тяхното съществуване. Те пребивават в някои от най-бедните квартали в България, лишени от актове за раждане, ЕГН и ясно бъдеще. За държавата те са като провидение.
Майките им отказвали да ги регистрират в общината и така те станали част от мрежа от фантоми, живеещи незнайно как, незнайно къде – без имунизация, без документи, без възможност да посещават детски градини и училища.
Продадените деца са били незаконно изведени от страната още като бебета и никой не може да каже с точност какъв е техният брой. Новите им предполагаеми семейства са ги върнали, сякаш са закупена дефектна стока, показва проведена от „24 часа“ проверка. Съществената разлика е, че търговията с хора е нелегална.
Известни били историите на малки деца, които вече са в предучилищна възраст, но все още растат без ЕГН. Единственият издаден документ, който доказва, че са родени, бил от клиника в Гърция. Някъде след около 2 месеца родилката е трябвало да се върне в страната, за да получи акт за раждане на своето бебе. Тя обаче, дали поради незнание, дали поради мизерстване, често не го правела.
Има установени случаи за продадени и върнати обратно в страната ни деца в кв. „Горно Езерово“, Община Бургас. Социалните служби в града всячески се опитвали да узаконят съществуването им, сподели секретарят на местната комисия за борба с трафика на хора в Бургас – Росица Янева. Това е една от структурите към Национална комисия за борба с трафика на хора в МС. На 15 декември тази година беше единодушно приета Национална програма за противодействие и закрила на жертвите за 2021 г.
Малко били случаите на „рекламация“ на деца, или поне известните такива, защото до тях се стигало след получени от полицията сведения.
“Семейство от Гърция плаща от 10 000 до 40 хил. евро, но до майката стига малка част от тази сума – 3 хил. евро. Момченцата се търсят повече от момичетата. Цената на новороденото зависи от пола, цвета на кожата и здравословното състояние”, обяснява Росица Янева.
Една от последните инициативи на провежданата у нас информационна кампания засяга трафика на бременни жени, чиято цел е продажбата на новородените бебета. Това престъпление е често срещано в страната ни по данни на прокуратурата. Най-често то засяга социално изолираните общности като метод за справяне с бедността и немотията.
Инициаторите и посредниците в престъпните сделки били групи с изключително добра организация и манипулаторски способности. Между 60 и 100 са жертвите, които давали показания всяка година. Реалното число на участвалите в това нечовешко деяние майки е много по-високо. Повечето обаче мълчели от страх и разни зависимости, и отказвало да окажат помощ на разследващите органи. Често подадени жалби бивали оттегляни заради заплахи за физически побой или подкупване на мълчанието на жените с пари.
Най-сериозни купувачи на бебета от България били семейства от южната ни съседка Гърция. Пандемията с COVID-19 обаче е засегнала осезаемо трафика на малки деца, в резултат на което бъдещи майки, които били подготвени да бъдат изведени там, нямало да успеят да финализират сделката.
“Между България и Гърция вече е създадено много добро полицейско сътрудничество за пресичане на подобни канали”, обяснява Росица Янева. Трафикантите от своя страна вече проявявали предпазливост и внимавали да не бъдат проследени и заловени. Нуждите налагали още и консултация с адвокати.
Бременните жени минавали границата по най-разнообразни начин, за да не бъдат заподозрени. Понякога напускали страната съвсем сами, за да избегнели уличаването на някой от придружителите си – пеша, с автобус, с такси. Известни са случаи, когато бъдещите майки отивали първо до Германия, а оттам се връщали обратно в Кипър или Гърция, където реално са решили да продадат своите рожби.
Смята се, че една от новите методи е ръководителят на трафик групата за бременни да пребивава редовно в чужбина, дори развивал легален бизнес там. Останалите членове на престъпната банда нямали пряк контакт и официална комуникация с него. Така следите бивали изгубени, а престъплението ставало на практика неразкриваемо.
“Преди години действаха по-различно. Един човек е набирал, транспортирал и организирал цялата схема до Гърция. Сега отговорностите се поделят между много хора”, разказа експертът.
Предимно жертви на трафик ставали жени от ромски произход. В махалите имало добре действащи схеми от набирачи, които следели за бременни жени. Нерядко и цели семейства взимали участие в престъпните деяния. Майката била набирачка, бащата организатор, а синовете помагали, както могат в схемата за продажба на бебета.
Набирачката и майката на бъдещото бебе в повечето случаи били близки. Схемата звучала просто. Често бъдещото семейство било бедно, член на организацията заемала сума назаем, която е непосилна за връщане, лихвите растели все повече. Единственият изход бил още нероденото бебе да бъде продадено, за да се изплатяло дължимото, та даже и да останели пари отгоре. “Някои жени съжаляват и тъгуват, след като са продали децата си”, споделя Росица Янева.
Пътуването се осъществявало в последния 9 месец. Бебето се раждало в частни клиники в Кипър или Гърция, бащата припознавал своето дете, след което чуждото семейство го осиновявало, прекъсвайки моментално връзката между новороденото и неговата биологична майка.
В престъпната схема взимали участие медицински лица и юристи от Гърция, които помагали на трафикантите при изготвянето на документите.
За много жени бременността е просто бизнес, а тялото им – подходящ инкубатор за правене на пари. Голяма част от майките, които продават бебетата си, първо са започнали като проститутки още на 14 – 15-годишна възраст. Има данни, когато младите момичета продават телата си в Италия, а след това са въвлечени и в трафик за търговия на бебета, разказа Росица Янева. Така се появяват „външните“ деца – със светли очи и кожа.
Бизнесът с бебета се развива бурно след 2005 г. Тогава са разкрити и първите случаи в България, която остава първенец в този вид трафик. Камено е известнo като градът-родоначалник на престъплението. След това навлиза в Айтос, Средец, Белослав, Долни чифлик и Каменаре – градове и общини в областите Бургас и Варна. От 2007 г. досега някои от организаторите са се отказали от дейността или са били осъдени. Други продължават и включват нови хора в схемата.
От години Турция също се спряга за трафик на деца, но там те се купували за органи. В частни клиники извършвала и продажба на яйцеклетки, стимулирани с медикаменти, които крият риск за здравето на бъдещите бебета. Официално няма регистрирани подобни случаи.