Деца са главните потърпевши от последната ескалация на деветгодишната сирийска гражданска война, докато всички местни са изправени пред мрачен избор – да останат изселени от домовете си в импровизирани лагери или да умрат, съобщава “CNN”. Това са единствените варианти, които сирийското правителство и неговите руски поддръжници могат да предлжат на цивилните. В същото време над 3 милиона невинни сирийци са затворени в опозиционен анклав в Северозападна Сирия.
“Кризата в този район се превръща в мисия за закрила на детето, тъй като броят на бедстващи деца се увеличава всеки ден. Насилието през последната седмица принуди 6 500 деца да бягат от района, в който живеят”, заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Хенриета Фора в събота.
Според световната организация повече от 300 000 са изселените от декември, а 1,2 милиона деца са в отчаяна нужда да им се помогне.
Местните кореспонденти на CNN докладват за множество деца, изпаднали в тежко състояние. Сред тях е и момиче, което е видяно да се разхожда в локвите пред палатки в наводнен лагер за разселени сирийци край село Кили в северозападната провинция Идлиб на 5 декември 2019 г.
Ето и една история на дете, което също е потърпевшо от гражданските размирици в страната:
11-годишният Мохамед обича да учи и се надява като порасне да стане учител. Той е принуден да избяга със семейството си от родния дом, след като бомба с барел разрушила половината от къщата, в която живеели в град Саракиб, провинция Идлиб. Сега Мохамед и родителите му живеят в много мизерни условия, заобиколени са от кал, използват открита канализация и не разполагат с почти никаква чиста течаща вода.
Мохамед и приятелите му, някои от които дори нямат подходящи обувки, играят в калните локви и се надяват на чудо, за да имат едно нормално детство. За CNN споделя, че би искал да има вълшебна пръчица, с която да преобрази реалността.
“Ще се отърва от мръсната вода в канала и ще оправя лагера, в който живеем. Няма да позволя на режима да напредне, в която и да е зона или да нанася въздушни удари”, категорично е момчето.
По думите му в лагерите всички консумативи са в недостиг, включително храна, вода и лекарства. Някои семейства са намерили място за живеене в обществени заведения, например училища или джамии. Други живеят в сгради, които са незавършени строителни обекти.
“Много от хората просто живеят на открито, включително в паркове, където не са предпазени от силни дъждове или студ. Достъпът до най-основните услуги като здраве, вода или санитария е или много ограничен, или не съществува”, казва Форе.
Вълни от разселени хора
Въздушните удари и настъплението на сирийския режим предизвикаха множество вълни от разселени хора.
“През последните три дни видяхме 200 авиационни удара от руския и сирийския режим, главно срещу цивилни”, заяви в четвъртък специалният пратеник на САЩ за Сирия Джеймс Джефри.
“Ситуацията в Идлиб и досега е била тежка, но скорошната ескалация влошава условията”, споделя Фуад Иса, основател на местната хуманитарна организация за подпомагане на разселените в Идлиб.
По думите различното този път е, че районите, от които хората бягат, са много претъпкани.
“Военните операции на сирийския режим протичат много бързо, тъй като в продължение на месец имахме пет големи вълни от разселени граждани вътре в самата държава, като последната такава беше преди четири дни”, обяснява той пред CNN в събота и уточнява, че тези вълни идват от различни области едновременно.
Неотдавнашното насилие изтласка хората от градовете по основните магистрали, минаващи през опозиционния анклав. Междувременно сирийският режим настъпи още повече и обяви превземането на опозиционния град Мараат Ал Нуман в четвъртък.
Град Саракиб, намиращ се само на няколко мили северно по магистрала М5 е град-призрак, уточнява изданието, което цитира активисти на място. Там цивилните бягат, спасявайки се от настъпването на режима.
На запад в град Ариха пък са регистрирани въздушни удари по болница, пекарна и жилищни квартали. Ракетите са убили поне 11 души в четвъртък, информира доброволческата медицинска спасителна организация в Сирия.
Близо 800 000 са разселени от април
Повече от 790 000 души са изселени от април, като близо половината от хората бягат от домовете си от декември, според последния доклад на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси.
Бедстващите от режима градове са част от така наречената зона за деескалация, договорена от Москва и Анкара през 2018 г., а двете държави наскоро (на 12 януари) обявиха примирие. То обаче не успя да прекрати насилието.
Сирийският режим и Русия отричат да насочват ракетни удари срещу цивилни лица и казват, че военните им действия са предвидени за терористи, като главна мишена е Хаят Тахрир Ал Шам (HTS), бивш филиал на Ал Кайда.
Видеоклипове от района показват задръствания по главни пътища от автомобили и камиони, натъпкани с цели семейства, които са се запътили към турската граница. Турция, която вече е домакин на повече от 3,6 милиона сирийски бежанци, заяви, че няма капацитет да приеме още един приток от хора и заплаши с военна сила срещу сирийския режим и неговите съюзници.
“Ако ситуацията в Идлиб не се нормализира незабавно Турция няма да се колебае да направи всичко необходимо, включително да използва военна сила”, предупреди турският президент Реджеп Тайип Ердоган в петък.
Превод: Диана Тодорова